נאומים

מהו צדק חברתי ומהו עם?/ ויקי וענונו

ביקשו ממני לדבר על שני נושאיםמהו צדק חברתי ומהו עם. אני רוצה להבהיר כי אני הולכת לדבר על הנושאים האלה מתוך הראיה האישית שלי ומתוך הניסיון שצברתי במאבק למען הדיור הציבורי שאני לוקחת בו חלק כבר חצי שנה.

אך לפני שאכנס לנושא זה הייתי רוצה לספר לכם קצת על עצמי. אני נולדתי וגדלתי בשכונת הקטמונים בירושלים והיום אני אם חד הורית לילדה בת ארבע. סבא וסבתא שלי הגיעו לארץ ממצרים בלי כסף ובלי רכוש וללא ידיעת השפה. חייהם היו מאוד קשים ובתקופת עלייתם לארץ הם התגוררו במעברה ועבדו בעבודות שלא שילמו בהם מספיק כדי לדאוג לילדהם ובטח שלא כדי לחיות בכבוד.

והסיפור העצוב הזה חזר על עצמו גם עם אמא שלי שנאלצה לעבוד רוב חייה בניקיון על מנת לפרנס אותי ואת שני האחים שלי, בשכר שלא יכול היה להבטיח לה רכישת השכלה והתקדמות תעסוקתית.
ולצערי אני מוצאת את עצמי היום באותו מעגל. אני עובדת בסיעוד כעובדת קבלן שמתוגמלת הרבה פחות משמגיע לי, מה שלא מאפשר לי לספק תנאים בסיסיים לבתי ולי. והמקום הזה, חוסר האפשרות לחיות בכבוד ולאפשר לבתי יציאה ממעגל העוני, זה מה שדחף אותי לצאת למאבק לשינוי המציאות על מנת שבתי לא תהיה דור רביעי למצוקה.

יצאתי למאבק גם בשביל כל אלה שגרים מסביבי. בקטמונים לא משנה לאיזה כיוון הסתכלתי ראיתי מצוקה: של דיור, של אוכל, של צרכים בסיסיים.

וכאן כנראה אני יכולה לומר מי הוא העם ומהו צדק חברתי.

העם הם אותם אנשים שכל חייהם עובדים קשה ומקבלים שכר שלא מאפשר להם חיים בכבוד. העם הם כל החברים שלי שעכשו ישנים ברחוב כי המדינה לא נותנת להם אפשרות אחרת. העם הם אלה שעובדים בכל העבודות שמחזיקות את המשק ומבקשים מהם להקריב בלי סוף בזמן שאחרים עושים כסף על גבם. העם הם אותם אנשים שאוהבים את המדינה, ורוצים להיות חלק ממנה, ולעשות שינוי אמיתי. זהו העם שלי!

הממסד רוצה שאאמין שהעם שלי הוא האומה היהודית, אבל אם יהודים מנצלים גם אותי וגם אחרים, ואינם נותנים לנו את האפשרות לחיים נורמטיביים, אז ההגדרה הזאת לא מספקת ואני לא מסכימה איתה.

העם שלי הם כל אלה אשר מדוכאים כמוני, יהודים, ערבים, פליטים. כל אלה שהממסד מנצל אותם.
ההגדרה שלי לצדק חברתי מגיעה מההגדרה הקודמת לעם. צדק חברתי הוא כאשר כל הקבוצות שהזכרתי לוקחות אחריות על שינוי המציאות שלנו. כאשר אנחנו מפסיקים להסתמך על הממסד כגורם עיקרי לשינוי מצבנו.

צדק חברתי זה אותם אנשים שמוכנים להקריב את עצמם למען שינוי וצדק. צדק חברתי זה בעשייה ובהבנה שכשהחוק אינו חוקי, על כל המשתמע מכך, נדרש איציות אזרחי.

לא יתכן שיש בניינים נטושים בזמן שישנם אנשים ללא קורת גג. לא יתכן שהמדינה תפנה אנשים מהבתים שלהם. לא יתכן שהמדינה תשרת קבוצה אחת של אנשים – העשירון העליון – על חשבון כולנו.
הייתי גם רוצה להתייחס בהזדמנות זו למה שאמר כאן אתמול שלמה מעוז. לפני שיצאתי למאבק לא הבנתי למה אומרים שיש אפליה בין מזרחים לאשכנזים. היום אני מבינה שיש אפליה ובגדול. מהניסיון האישי שלי כל האנשים שאני מכירה והם במצוקה הם מזרחים. אני מבינה שיש גם אשכנזים במצוקה אך נראה שהרוב הם מזרחים. דוגמא קטנה, הסיכוי שלי כמזרחיה ללכת לאונברסיטה נמוך מהסיכוי של אשכנזיה. ובמובן הזה אני מסכימה עם רוב מה שאמר כאן אתמול שלמה מעוז. הייתה אפלייה נגד מזרחים, והאפלייה הזאת ממשיכה עד היום. אך שלא כמו מעוז אני לא רואה באנשי רוטשילד אויבים. אני חושבת שגם לאשכנזים יש אינטרס בשינוי השיטה ובהבאת חברה שמבוססת על שיויון וצדק.

אני רוצה לסיים עם המהות של המאבק שלי – הדיור הציבורי. מזה כעשרים שנה לא נבנה בית אחד למען הדיור הציבורי. חוק הדיור הציבורי מוקפא פעם אחרי פעם כחלק מחוק ההסדרים. המדינה מכרה את דירות הדיור הציבורי והרוויחה כ 3 מילירארד שקל שהיה אמור ללכת לבניית דיור ציבורי חדש. הכסף בסופו של דבר הלך למימון פרוייקטים אחרים.

בית זה היציבות שלנו, זה הביטחון שלנו ושל ילדינו. בית זה האפשרות לחיים נורמליים והזדמנות להצלחה.
אז מכאן אני קוראת לכל מקבלי ההחלטות בישראל: תפשירו את חוק הדיור הציבורי. תפסיקו לזרוק אנשים לרחוב ולהרוס בתים. בנו בתים בשביל אלה אשר זקוקים להם. האבן הראשונה עדיין לא נזרקה במאבק שלנו, אך אם המדינה תמשיך להתעלם מאיתנו, תשתיק אותנו באמצעות המשטרה, המאבק שלנו יסלים. אנחנו מוכנים להלחם למען עתידנו ועתיד ילדינו

דברים אלו הוקראו ע"י ויקי וענונו בכנס ספיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קיבלת צו פינוי ? מחוסר דיור?

אל תהיה לבד, צור איתנו קשר והצטרף למאבק למענך ולמען אחרים! Hamaabara@gmail.com

הכניסו כתובת דוא"ל , כדי לעקוב אחרי רשומות חדשות

%d בלוגרים אהבו את זה: