רשומות אישיות

לא סטודנט? תצא בחוץ | באר שבע המשוחררת

בבארשבע יש מקומות שבארשבעים לא מורשים להיכנס אליהם. למה? כי הם לא סטודנטים. אנחנו טוענים שמדובר באפליה על בסיס עדתי (גזעיהיות ובפועל בבאר שבע רוב התושבים הם מזרחים, ולא עונים על פרופיל ה"ישראלי היפה" (סטודנט?) שבדמיונם של רבים. רוב הסטודנטים באוניברסיטה כן עונים על פרופיל ה"ישראלי היפה" (אשכנזי?) הזה. זוהי תשובתנו לכל מי שלא מבינים מדוע אנחנו טוענים שמדובר בבירה גזענית.

נושא הבארים הגזעניים הוא רק קצה הקרחון של שמורת הטבע האקדמית – האוניברסיטה: האוניברסיטה מתכנה אוניברסיטת בןגוריון ולא אוניברסיטת בארשבע; היא מובילה לכאורה אג'נדה חברתית בשעה שהיא מנסה להתנתק מהעיר; אפילו תחנתהרכבת ממוקמת בפתח האוניברסיטה, וכך מאפשרת לבאים בשערי האוניברסיטה לא לדרוך חלילה על אדמת בארשבע.

המציאות בבארשבע היא שתושבי העיר, המופלים ומודרים מזה דורות עלידי מדינת ישראל, כמו מקומות נוספים בפריפריה, במרבית מהמקרים נמנע מהם להינות מנוכחותה של האוניברסיטה בעיר, ויתר מזה נוכחותה אפילו מהווה פגיעה בהם: מחירי השכירות מאמירים בגלל הביקוש של הסטודנטים, ופוגעים ביכולת של התושבים לשכור דירה; המצב הפיזי של השכונות מסביב לאוניברסיטה ושל הדירות עצמן גרוע, ובעלי הדירות (שרבים מהם אינם תושבי בארשבע) עדיין יכולים ליהנות מהביטחון שסטודנטים ישכירו בכל מקרה; חלק מדירות הדיור הציבורי ניתנות לסטודנטים כדי למשוך אותם לעיר על חשבון תושביה (עיין ערך פרוייקט איילים).

התגייסותם של תושבים נפגעי דיור ציבורי ושאינם נפגעי דיור ציבורי וסטודנטים למען הדיור הציבורי בבארשבע, בדמות "בארשבע המשוחררת", היא דוגמא לשיתוף הפעולה האפשרי בעיר, ולחזון שיכול להתממש במציאות. זהו חיבור בין תושבים לסטודנטים ממקום של סולידריות, חברות, שיתוף והבנה שכולנו בני אדם, ושסטיגמות יכולות להישבר רק באמצעות מפגש ובשום אופן לא באמצעות הפרדה – אלא דווקא מתוך פעולה ומאבק משותף.

להצטרפות ועדכונים מבאר שבע המשוחררת

דיון

2 מחשבות על “לא סטודנט? תצא בחוץ | באר שבע המשוחררת

 1. אנשים יקרים,
  במילה אחת: נסחפתם.
  ובעוד כמה מילים:
  כן, בר לסטודנטים.
  ומיהם הסטודנטים האלה?
  בפקולטה לרפואה באוניברסיטת באר שבע שאני מכירה יחסית מקרוב, לומדים סטודנטים יהודים מכל העדות, מכל המגדרים והמגזרים, עולים מאתיופיה ורוסיה, בדואים ודרוזים. יש בינהם תושבי באר שבע עצמה, מרכז, פריפריה… תמצית ישראל היפה, לא בדמיון אלא במציאות לידנו. אפשר להירגע וכדאי להשאיר אסוציאציות מהשואה מאחורינו…

  פורסם ע"י דקלה | 13 במרץ 2012, 12:10 am
 2. שישמרו על הצדק בחוץ | מיכל גורן

  בקיץ האחרון, כשההמונים יצאו לרחובות למחות על מה שעושים לנו, שלא נותנים לנו לעשות ושמגיע לנו בצדק, מילאנו כיכר גדולה בבאר שבע. זו היתה גם ההופעה האחרונה עד כה של מרגול, ואולי ההתאספות הגדולה ביותר של אנשים בבאר שבע, בכל בכל עיר אחרת, למען חלוקה שוויונית יותר בחברה שלנו.
  בקצה הכיכר, עמדה מסעדת סושי קטנה מוקפת סורג ובריח. כשרצינו להיכנס (כפי שהאשימו אותנו בליכוד – "כולם עם נרגילה וסושי") הבחנו בשלט קטן: "הכניסה לסטודנטים בלבד". שאלנו לפשר הדבר, וכמה מאבטחים די מאיימים, לא אחד ולא שניים, המשיכו בתקיפות במנטרה שלהם: "אין כניסה בלי תעודת סטודנט". בפנים ישבו אנשים צעירים שנראו ונשמעו בדיוק כמו האלפים שבחוץ, רק שאלו העדיפו להשאר בנפרד, במקום בו מונהגת אפליה לכל דבר ועניין.
  כמו שאפשר לראות בוידאו שצולם לפני כמה ימים בבאר שבע, מדובר בפרקטיקה נפוצה, גם אם לא חוקית ומוסרית בעליל, בעיר שנבנתה בה אוניברסיטה כדי להפוך לבירת הדרום, להזריק לה דם צעיר של מעמד ביניים שאוהב לפעול ולחגוג, כי זה מה שסטודנטים אמורים להביא. במקום זה, בונים להם וסביבם גדרות ושמים אותם בגטאות נקיים של צרכנות, ומאביסים אותם בסושי ובבירה, שירימו כוסית לחיי הסגרגציה. שיאכלו עם סטודנטים, ישתו עם סטודנטים, יכירו ויזדיינו רק עם סטודנטים, ובסוף הלימודים שיעברו איתם בחזרה למרכז.
  ומי שמעדיפה את הלימודים שלה, באוניברסיטה של החיים, כמו שאומרים, שלא רוצה להשתתף במירוץ כפי שהוא עבור רבים, או מי שהוריו לא תמכו במלך שלוש-ארבע השנים המעצבות האלו של אכילה בחוץ, לא מוזמן להצטרף.
  כסטודנטית שנבצר ממנה להכנס עם חברותיה חבריה שאינם כאלו אני שואלת בחשש: האם הם שומרים שלא יכנסו פנימה או שאנחנו לא נצא החוצה?

  פורסם ע"י netae | 13 במרץ 2012, 9:16 am

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קיבלת צו פינוי ? מחוסר דיור?

אל תהיה לבד, צור איתנו קשר והצטרף למאבק למענך ולמען אחרים! Hamaabara@gmail.com

הכניסו כתובת דוא"ל , כדי לעקוב אחרי רשומות חדשות

%d בלוגרים אהבו את זה: