רשומות אישיות

עמותת איילים, או עראק איילות? | נטע אלקיים

בשחר בוקר אפלולי לפני כמה שנים הוזעקה מונית ספיישל אל דירתי בשכונה ד׳ ברחוב סנהדרין בבאר שבע. לא לנשף נלקחתי, שכן נשפים לא מתקיימים בעלות השחרהמונית לקחה אותי הרחק הרחק אל המדבר, שם שכן כפרסטודנטים קטן שבו גרו קומץ אנשים בקראוונים מושקעים, הבנויים על דֵק עץ חמים באווירה פסטורליתמהודקת ומשפחתיתאתם בוודאי תוהים מה לי, סטודנטית במכללה למורים, ילידת נתיבות שבנגב, ולחבורת יפי הבלורית הללו שטוענים שבאו ליישב את הנגב? ובכןבאותם ימים, לא שאלתי שאלות. המילגה הייתה מעל לכל ציפייה, הרוח הייתה התיישבות בנגב, ומי אם לא אני, גאה במוצאי, ובסביי וסבתותיי 'חלוציהנגב', שלא אלך על זה? עליתי אל המונית עם הגיטרה הקטנה שלי, ונסעתי. הנהג כבר קיבל הוראות לאן.

בהגיעי בשבע בבוקר בדיוק, ענן אבק מסנוור עיניים קידם את פניי. מליארדר יהודי נחת במסוק סמוך לכפרהיה לי ברור שזה אינו הדייט שליבתחושה של רוק סטאר ירדתי מהמונית והמציאות המשיכה להפתיע. 

בכניסה לכפר (שהוא בעצם שכונה טפילה ליישוב בשם 'אשלים' שקיים כבר 50 שנה) עמדו שולחנות רבים מלאי כל טוב הארץ, שמנה וסלתה. מגשי גורמה עמוסי ירקות קלויים, גבינות ומאפים, פירות ופיצוחים. מגשים נוספים עטופים בנייר כסף ניצנצו אל האורחים את ארוחת הצהריים המבטיחה שעוד תגיע

נכנסנו אל המועדון לאחר חשיפת סלע ענקי שנגרר למקום ועליו נצרבו שמו של התורם הנדיב ואשתו.

בקטע הראשון נאם אחד הסטודנטים על ערכיו של בןגוריון להתיישבות בנגב, כאילו לא עברו 50 שנה, כאילו לא היו מעברות, כאילו הראשונים האמיתיים שהגיעו לכאן כ׳חלוצים׳ הם הסטודנטים הערכיים, אשר ׳ויתרו׳ באומץ רב ובסולידריות עם המדינה, אחרי שרות בצבא וטיול במזרח, על לגור בתלאביב ובירושלים, הקריבו הכל כדי ״להסכים״ לגור בנגב. ועברו מהמקום הנחשק והמפותח של ישראל, לטובת אידאליםמצפון וערכים שלא היו כנראה באותם מרוקאים, טוניסאים, תימנים ורומנים שאחראים למקומות ההתיישבות היהודיים הרבים הקיימים בנגב. שלא לדבר על הבדווים… 

ועל כך, אדוני התורם היהודי העשיר, מגיע לנו כסף, הרבה כסף.

הרי תבין, כל עוד אין ׳חלוצים', מלח הארץ, איכותיים, ילדיםשל, ציוניים ערכיים משכילים בנגב, הוא עדיין יבשת אמריקה שמחכה להתגלות. ואנחנו, הסטודנטים האיכותיים ממרכז הארץ, מגלים אותה. הו! כמה שגילינו אותה. כמה כסף הוצאנו מהמדינה עם הסיפור הזה אתה לא תאמין תורם יקר, כמה נפלא לנצל סוף סוף את התקציבים שגם ככה צריכים ללכת מתקציב המדינה לפריפריה, זה מכרה זהב! חבל שמי שגר כאן לא ידע איך לקחת. זה שכב שם שנים בשבילם! הם רק היו צריכים למלא טפסים מסובכים בעברית ובאנגלית, להתחנף לתורמים, ליצור קשרים בחו״ללהוציא תמיכה מהעיריות, לנצל כמה קשרים משפחתיים עם הישבנים מהכנסת וממינהל מקרקעי ישראל וזהוהנגב היה נראה אחרת, חבורת אנאלפבתים. טוב, מזל שבאנו להציל אותם. בתמורה למליונים שאנחנו עושים על חשבונם, נזרוק כמה סטודנטים לעבודת שטח בשכונות שלהם. וכמובן תמיד נדאג שיהיו כמה עלי תאנה (כמוני) להוכיח שלא דופקים פה אף מזרחי

בכל זאת, אם כבר גונבים להם את הקרקעות, הדיור הציבורי והלחם

המבוא הסתיים ואז הגיע הקטע שלי, הנה אני! גם אני, מרוקאית מנתיבות, ניצלתי מהבורות והצטרפתי לעמותת ״איילים״, השכלתי להבין רק בזכותם שבשביל להצליח במדינת ישראל צריך ללכת לאקדמיה, רווחי לדבר על ערכים, שש״ס הם מושחתים, משנתו של בןגוריון נאורה מזו של הבבא סאלי, שלעשות ילדים זה לגמור בתור לביטוח לאומי עם פסים בלונד בשיער ושמזרחית זה רק לערסים לא חלוציים מבאר שבע.

פרטתי אקורדים של פתיחה תוך כדי שייצבו מאחורי את המילים עם התרגום על המסך הלבן. הקול הסדוק שלי של שבע בבוקר כנראה מאוד ריגש אותם, או שהיו אלו המילים: ״ארצנו הקטנטונתארצנו היפה, מולדת בלי כותנת, מולדת יחפה״

תוך כדי השירה שלי המנחה המיומן תרגם לאנגלית כדי שהדמעות האמריקאיות יזלגו עלהשטר הירוק הנחשק, ויזכירו לו כמה חשובה תרומתו עלמנת שפנטזיית הכיבוש המריירת תהפוך למציאות בשטח. אל מול הבדווים, אל מול היהודים סוג ב׳ שלא עשו עד עכשיו את העבודה הציונית.

המשכתי לשיר, תבכה! תבכה! ההיסטוריה תודה לך תורם יקר! נשמעו בראשי מילים כצרחותאתה תכתב בספרים! אתה ולא אחרים! לך יש הכוח ועכשיו גם את הקשר איתנונדאג שהאקדמיה תוציא כל ספר עם הקדשה לך תורם יקר, משכיל, נדיב, חכם! יש כאן הרבה מצוקה, המדינה צריכה אותך! בלעדיך הנגב יהיה שטח הפקר. ארץ ישראל השנייה! רק מרוקאים וערבים ונשים בורות מרוסיה ומרוקו שהולכות חופשי עם בדווים! ארץ מהגרים ללא ערכים. מי יפריד כמו שצריך? מי ייתן להם להבין את ההיררכיה הנכונה? מי יסביר להם על טרומפלדור וז׳בוטינסקי זצו״קל, מי????

סיימתי לשיר

סחרחורת קלה מרוב צרחות בראש. התחילה מצגת על הקמת הכפר בשיק חלוצי של הנכדות של בןגוריון.

פרשתי לאחד הקראוונים לשתות עראק.

נרדמתי.

התעוררתי לקול מחיאות הכפיים והתודה במיקרופון על מיליון דולר שנתרמו.

סוף

דיון

115 מחשבות על “עמותת איילים, או עראק איילות? | נטע אלקיים

 1. טקסט מעולה, נוקבע.

  פורסם ע"י גדי אלגזי | 17 במרץ 2012, 10:57 am
 2. לבכות ולצחוק בעת ובעונה אחת. יפה כתבת. תודה!

  פורסם ע"י יעל מאורר | 17 במרץ 2012, 1:15 pm
 3. אני לא יודע כמה שנים את מכירה את איילים אבל מתוך ניסיון של 4 שנים בפנים ושנתיים כחלק מגרעין התיישבות אני יכול בוודאות להגיד לך שכמות המזרחיים בעמותה הינה לפחות חצי מכמות האשכנזים זה דבר ראשון. דבר שני, אני חושב שהגיע כבר הזמן להפסיק עם האשכנזי/מזרחי, אני יודע שהרבה מאלו שעלו בשנות החמישים חיו חיים קשים. וכן, היה כאן עוול היסטורי של המדינה שזרקה רבים לפריפריה. אבל גם אלו שעלו בעליות הראשונות מאירופה חיו חיים קשים וגם אלו שעלו מבריה"מ בשנות ה70 לא היתה קלה דרכם בהתחלה וגם כאלו כמוני שעלו בתחילת ה90 נתקלו בקשיים לא פשוטים בכלל. בקשר לתורמים אני חושב שלצערנו זה המצב שנוצר בעקבות כך שהמדינה אינה משקיעה מספיק כספים לאיזורים הללו. הכעסים שלך מובנים והצביעות שאת מתארת מובנת אך כל זה יש להפנות לכל אותם ממשלות שבמשך עשרות שנים הזניחו את האיזורים הללו ועכשיו צריך עמותות וארגונים כמו איילים כדי לנסות ולשפר את המצב.
  ולשאלה מי אנחנו שניימר להפריח את השממה ולצעוד בשם הציונות: אנשים פשוטים כמוני וכמוך שאכפת להם מהמדינה הזאת ומעניים אותם מה יהיה בעוד 20,30,40 שנה ואיך הילדים שלנו יחיו כאן. ולא אנחנו לא אומרים "הינה ויתרנו ובאנו לעזור לכם המסכנים" אנחנו באים ואומרים "המצב לא טוב באיזורים האלו, אז בואו ביחד ננסה לשנות".

  גילוי נאות: אני גרתי באחד הכפרים של עמותת איילים ולאחר זמן גם הצטרפתי לגרעין התיישבות שמטרתו להתיישב בעיר דימונה מתוך אהבה למקום, אהבת רעיון חיי הקהילה ורצון לעזור ולשנות.

  נ.ב. אם להסתכל על הגרעין שלנו הוא דוגמא מייצגת להרכב הכפרים, לפחות אלו בדימונה: חצי אשכנזים וחצי מזרחיים, חצי תושבי המקום במקור וחצי תושבי חוץ במקור, חצי חילוניים וחצי דתיים.

  פורסם ע"י אדי זלצר | 17 במרץ 2012, 3:05 pm
  • אתה יודע, נראה לי שגם אם מצמצמים את כל כל הסיפור הבין-גזעי בארץ להווה — כאילו, לא רואים שום דבר אלא רק מה שקורה עכשיו — עדיין אפשר למצוא מלא גזענות. וכן… יותר מטיפונת אי-שוויון. ומה העמותה הזו עושה? איך היא באה להביא שוויון? איזה מין שותפות אתה מדמיין? מה כל צד מביא לשותפות הזו?

   פורסם ע"י איתי_85 | 18 במרץ 2012, 1:56 pm
 4. נטע- לקחת כאב אישי שלך והלבשת אותו על עמותה עם כוונות נקיות…. בחרת לראות מה שרצית וחבל על כך… מאחלת לךלצאת מרגשות הקיפוח שאת נושאת עמך…ולהעדיף להסתכל על כל הטוב שהעמותה הזו עושה – על אף הצורך לפעמים להשתמש בפרסום ולדבר אמריקאית – כי מה לעשות – משם מגיע הכסף….זה עניין של השקפה מאיפה את מסתכלת…פשוט תבחרי לראות את הטוב…
  שבתשלום
  יפעת

  פורסם ע"י yifat | 17 במרץ 2012, 3:31 pm
  • כוונות נקיות של קולוניאליסט, ככוונותיו הנקיות של השטן, יש לבחון אותם כמו שבוחנים את המקלחות "לשחורים" ובתי הכלא לבעלי צבע שונה, הם אחרי הכל איימים. ובכלל טיהור אתני זה ללבנים ופינוי-פיצוי לשחורים

   פורסם ע"י yossidavid | 18 במרץ 2012, 9:33 pm
   • קולוניאליזם? איך בדיוק זה קולוניאליזם? לא גירשו אף-אחד לא אנסו אף-אחד לא הנחילו לאף-אחד שום ערכי תרבות מארץ רחוקה. איך בדיוק זה קולוניאליזם? מה זה הטיעון הנבוב הזה?

    פורסם ע"י ע.א | 20 במרץ 2012, 10:53 am
   • אה… נכון, באמצעות ההקרנות/חטיפת ילדי תימן או הDDT

    פורסם ע"י yossidavid | 19 באפריל 2012, 9:57 pm
 5. רוצים לבוא לדרום? אהלן וסהלן , רק תבואו בלי פוזה של התיישבות וח'רטה ואל תקחו מאיתנו כלום. לא את האדמות שלנו, לא את הבתים , לא מלגות. עכשיו בואו נראה אתכם . לקחתם את כל מה שמגיע לתושבים המקומיים, צאו מהשטחים צאו מהבתים. תשאירו לנו הדרומים את הדיור הציבורי והכסף . רוצים לעזור? תתתחלקו איתנו בנכסים של הוריכם במרכז הארץ. תתחלקו עם הבתים , אלו שאנחנו והערבים טייחנו. עאלק חלוצים. צאו לנו מהוריד.

  אנשים חיים בנגב 60 שנה, בנו ערים למרות אפלייה קשה. ואתם באים בפוזה של חלוצים ועוד לוקחים לנזקקים את הדיור הציבורי ? את הכספים? מי אתם בכלל ?? לא מגיע לכם כלום, צאו מהפוזה של ההורה וההתישבות. הציונות מתה . אתם מנשימים גופה בשביל הצרכים האשיים שלכם, אף אחד לא קונה את מה שאתם מוכרים חוץ מאמריקאים

  בזמן שלכם מפשירים קרקעות ובונים קרווילות , מטר מכם הורסים בתים של בדואים ואמהות חד הוריות זועקות לדיור ציבורי. דרומים תתעוררו, אל תשתפו איתם פעולה!

  חבורה של פאתטים.

  פורסם ע"י ניסים בן שבת, דרומי גאה | 17 במרץ 2012, 9:10 pm
  • אני הגעתי לאיילים בדרום מקריית שמונה. לא לקחתי כלום מאף אחד, לא באתי לגנוב את הדרום ואין לי נכסים להתחלק בהם (ובטח שלא במרכז). התנדבתי 10-15 שעות בשבוע עם ילדים קטנים ומפונקים, שכשהם עשו רעש והתפרעו ההורים באו לצעוק עלינו. הגענו למקומות שלא מעניינים את המדינה ולא את העיריות, כולל כפרים בדווים. בקריית שמונה הרחוב שאיילים היו בו היה אחד המקומות הכי גרועים שם, ומאז שהם הגיעו הערך של הבתים עלה בשלושים אחוז, הרחובות נקיים יותר ולילדים יש חוגים אחה"צ. לדעתי גם בדרום המגמה דומה.
   מה רע לך שיש אנשים שרוצים לעזור? מה לקחו ממך? לך בעצמך לאיילים ותקבל מלגה – יש העדפה מתקנת לתושבי העיר.

   פורסם ע"י שירי | 22 במרץ 2012, 10:15 pm
 6. צודק ניסים! כולנו בדרום צריכים להתקומם נגד הניסיונות של הממסד להכניס לנו לשכונות ולערים ולמושבים את כל הלבנים האלה. ועוד על חשבוננו.
  רוצים לשנות את המצב בדרום? שיתחילו מלהגיד סליחה על שנים של דיכוי וניצול, ויעברו להעברה מסיבית של תקציבים – בתים, מלגות, מוסדות ציבור ותרבות ועוד – הישר ליישובים ולתושבים בדרום, בלי כל מיני "מתנחלים" כאלה. כדי לממן את זה, אני מציע לעשות "מס קיבוצים, מושבים ושכונות של אשכנזים" לטובת פיתוח הגליל והנגב: כל אשכנזי שיש לו (או לקומונה האליטיסטית שהוא חבר בה) רכוש בשווי של יותר ממיליון שקל ישלם עשרה אחוז, ואת הכסף ישקיעו בפריפריה. וגם בשכונות המזרחיות שלנו במרכז.
  ואם הם לא יהיו מרוצים מזה, הם מוזמנים לקחת את עצמם ואת הדרכונים הזרים שלהם וללכת להתנחל באירופה. נראה אם שם יחזיקו מהם חלוצים…

  פורסם ע"י יוסי שטרית | 18 במרץ 2012, 12:16 am
  • אהלן…
   אני נמצאת בעמותת איילים ותתפלאו אני גם מרוקאית! אתם מדברים על אפלייה בין העדות, על קיפוח ועל זה שהציונות מתה.
   יכול להיות שנפגשתם באפליה (זה לצערי עדיין קיים) אך הרבה הרבה פחות מפעם. אבל אני לא מבינה איך אפשר להתלונן על אפלייה בו בזמן שאתם מדברים במושגים של "הלבנים האלה" ולמעשה גורמים להמשך הההפרדה בין העדות?!?!
   וכן. אתם צודקים שאתם אומרים שהיה קיפוח. אבל זה מלשון עבר.
   והציונות לא מתה כל עוד אנחנו נמצאים וחיים בארץ ישראל!!
   אני גרה בכפר סטודנטים מטעם "איילים" ואני לא חשה בקיפוח או באפליה מחברי לכפר או הישוב! לא זכור לי מתי לקחתי כסף/ אדמות/בתים של מישהו אחר וגם יאמר לזכותי שאני לא גנבת…
   אני כמו כל בנאדם הגון אחר, משלמת מיסים וגם שכר דירה!
   כן. אני בחרתי לבוא ולגור בנגב ולעזור בהתפתחותה כי אני מאמינה שזה חשוב.
   מה איתכם? מה אתם עושים כדי לעזור לפיתוח הנגב והגליל?
   כן. עמותת "איילים" השפיעה על הממשלה שתפשיר קרקעות בנגב.
   איך אתם השפעתם על הממשלה לטובת הנגב???
   כן.אנחנו אולי גרים בבתים של דיור ציבורי.אבל האם אנחנו לא נחשבים לציבור?
   ולא.אני לא רואה שום סיבה למה שבנאדם מכל מקום אחר בעולם ירצה להשקיע כסף "בשכונות המזרחיות"בלי שום סיבה כדאית ובמיוחד אחרי שכינו אותו "הלבן האלטיסט הזה"….כן. תאמינו או לא, אבל זה הכסף שלו.
   אולי במקום להתלונן ולבטל את מי שאנחנו ומה שאנחנו מנסים לעשות, תקומו ותעשו בעצמכם!
   השינוי מתחיל קודם בנו ובגישה שלנו ורק אח"כ בסביבה שלנו…

   פורסם ע"י מזרחית שעושה | 20 במרץ 2012, 2:59 pm
   • קודם תקראי מה זה דיור ציבורי לפני שאת ככה עושה בושות…

    פורסם ע"י מרוקאית, גם | 27 ביוני 2012, 1:50 pm
 7. שלום לכולם,
  שמי קובי ואני תושב דימונה מאז לידתי, לפני 32 שנים.
  תמיד אהבתי את דימונה, ותמיד קיוויתי שאחרי שאסיים את לימודיי (2 תארים) אוכל למצוא את מקומי בדימונה. אה- ואני גם מזרחי. גאה מאוד.
  לפני שש שנים שמעתי על "איילים" והבנתי שזו ההזדמנות שלי- זכיתי להיות בין מייסדי שני הכפרים בדימונה, וניהלתי אותם במשך 5 שנים. בתור בן המקום היה חשוב לי החיבור לאוכלוסיה המקומית. ואכן, כל שנה עמלתי קשות להביא דימונאים מקומיים לכפר.
  כיום, שש שנים אחרי אפשר כבר לדבר על תוצאות. לא רק אני נשארתי בדימונה. אלא הרבה דימונאים אחרים כמוני שמצאו סביבם קהילה צעירה ותוססת. מעורה באוכלוסיה. אכפתית סביבתית. ואל אותם דימונאים הצטרפו עוד ח'ברה אחרים, כאלה שבאו מכל רחבי הארץ, אולי אפילו סתם בשביל המילגה. אבל על הדרך הכירו את דימונה ולא מהסטיגמות- ואחרי שהכירו, בחרו לבנות בה את עתידם וביתם.

  הכל אפשר לכתוב. בהחלט אפשר לבקר (גם לי יש לא מעט ביקורת)- אבל עם ההצלחה והאנשים שמאחוריה קשה מאוד להתווכח.

  בברכת בניין הארץ והנגב, שבוע טוב לכולנו

  פורסם ע"י קובי פרץ, דימונאי גאה | 18 במרץ 2012, 11:37 am
  • תגיד, דימונאי גאה, כמה בעלי תואר שני יש בדימונה? ואת מי אתה מייצג אם לא את "המתרבתים-הציוניים-לבנים"?
   לך תתרבת איזה שבט לבן באירופה, עדיף

   פורסם ע"י yossidavid | 18 במרץ 2012, 9:35 pm
   • יוסי, בוא נבדוק רגע מה אתה אומר כאן. קובי גר בדימונה מאז שנולד. הוא היה חלק מעמותת איילים במשך 6 שנים. הוא מדבר כאן על זה שצעירים בני דימונה נשארו בדימונה בזכות העמותה ואיתם עוד צעירים אחרים לא בני דימונה. אבל מה הסיבה שמבחינתך הוא פסול לעדות? מה הסיבה שאתה רואה אותו כלא דימונאי? – הסיבה לפי מה שכתבת היא שיש לו שני תארים. אז מה אתה רוצה להגיד כאן? שדימונאים לא יכולים להיות עם תארים אקדמיים?

    פורסם ע"י ניר | 20 במרץ 2012, 12:10 pm
   • שאלתי שאלה, כמה בעלי תארים שניים יש, לא ענית לשאלתי. ואני מהפריפריה ובקרוב עם תואר שני.

    פורסם ע"י yossidavid | 19 באפריל 2012, 9:58 pm
 8. עמותת איילים היא פיגוע חברתי במעטפת כביכול ציונית-חלוצית, בזמן שבדימונה נאבקים על צדק חלוקתי מול מועצה אזורית תמר, צצה לה שכונת קרווילות בדימונה ל"מובחרים", בלי קריטריונים, בשקט ובהחבא על אדמה המוגדרת כקרקע ציבורית (עתודות קרקע להתפתחות העיר) דימונאית. לאיילים יש קשרי הון ושלטון שמריחים סירחון אחד גדול במעטפת אידאולוגית של סיוע לפריפריה.
  והדבר הכי מקומם שאותם "פעילים" מאיילים דימונה זעקו למען מחוסרי הדיור בדימונה במחאה האחרונה ולמעשה דאגו רק לעצמם ולשכונתם המובחרת: "אנחנו רוצים לגור כקהילה טענו" וירקו לכולם בפנים בשם "המחאה" למען מחוסרי הדיור, אע'לק עראק.

  פורסם ע"י יצחק ג'קי אדרי | 18 במרץ 2012, 12:21 pm
  • ג'קי היקר,
   בתור מי שהיה ועודנו חלק ממאבק המחאה החברתית- נראה לי שאתה חוטא לאמת.
   המחאה היתה ועודנה צודקת, שום דבר לא השתנה.
   אם אתה קורא לשכונת קארוונים "מובחרת", אז כנראה שחזרנו לזמן המעברות. גם אני ביררתי- כל מטרת שכונת הקארוונים הינה לשים "פלסטר" זמני על מצוקה קיימת- חוסר בדיור לצעירים בדימונה. אין מדובר בפתרון קבוע, הקרקעות אינן בבעלות השוכר. ובעצם מדובר בפתרון זמני בכדי למנוע מצעירים לעזוב את העיר. בטווח הזמן הקרוב נפעל כולנו (אני מקווה שגם אתה) למען הקמת שכונת דיור בר-השגה בעיר.

   בואו נפנה את הטענות כלפי מי שאשם באמת- מדינת ישראל שהדירה במשך שנים את הפריפריה מסדר העדיפויות שלה. וכן התעלמה ממצוקות מעמד הביניים. אם נהיה מאוחדים- נצליח לעשות דברים גדולים. אם נאכל אחד את השני – נשחק לידי הממשלה, שלא תידרש לעשות דבר

   פורסם ע"י דימונאי שמסתכל על הדברים מהצד | 18 במרץ 2012, 3:54 pm
 9. ניסים,
  אתה צודק במאה אחוז.
  גם אני גרה בדרום ופעילה בקבוצת "באר-שבע המשוחררת". הנה לינק לעמוד הקבוצה בפייסבוק:

  https://www.facebook.com/pages/%D7%91%D7%90%D7%A8-%D7%A9%D7%91%D7%A2-%D7%94%D7%9E%D7%A9%D7%95%D7%97%D7%A8%D7%A8%D7%AA/266694706709948

  אהבתי את מה שכתבת. זה בדיוק מה שאנחנו מנסים לקדם בקבוצה. נשמח אם תצטרף אלינו או אם בא לך קודם לדבר איתי – זו כתובת המייל שלי: avivderi@gmail.com

  אביב

  פורסם ע"י avivderi | 18 במרץ 2012, 12:23 pm
 10. טקסט חשוב ביותר ונכון מאוד
  עמותת איילים פוגעת בתושבי הדרום פעמיים, תחילה כשהיא אומרת בכל הזדמנות "אם אנחנו לא נהיה פה אף אחד לא יהיה פה" – כלומר שתושבי הדרום לא קיימים, אף אחד לא פה, ובפעם השנייה כשהיא שוללת אותם באומרה, "הדרך להציל את הפריפריה היא להביא אוכלוסייה חזקה מבחוץ", כלומר תושבי המקום לא יכולים להסתדר לבד ואין בעיה בתקציבים, יש בעיה באנשים, זה בהחלט קשור למזרחי אשכנזי כיוון שבעיירות פיתוח יש רוב מזרחי, והם לא מסתדרים לבד אז צריך את העמותה ולעולם לא נראה את קיבוץ שדה בוקר (אשכנזים) מחוזק בתושבים מבחוץ. כי הם מסתדרים לבד והם ידאגו לבנים ממשיכים.

  פורסם ע"י עמית בוטבול | 18 במרץ 2012, 12:43 pm
  • מסכימה מאד עם הניתוח של עמית ועם התגובות של ניסים ויוסי, ושמחה לראות שיש עוד קולות כאלה בדרום ובדימונה בפרט.
   באתר העמותה ובסרטוני התדמית שלהם, איילים מציעים לסטודנטים "להחיות ולחיות את החלום של הרצל ושל בן-גוריון" וליישב את הנגב והגליל. מעבר להשלכות הקשות של הפעילות ההתיישבותית של העמותה הזו בכל הנוגע לייהוד הנגב והגליל, כלומר בהשתלטות על קרקעות שמטרתה קביעת עובדות בשטח למול האזרחים הערבים (ציטוט מהאתר: "להביא לשינוי דמוגרפי אמיתי") – אם זה הבדויים בעיירות ובכפרי הנגב או במרכזי ערים מעורבות כמו עכו ובאר-שבע – חשוב להדגיש בדיוק את מה שעמית אומר לגבי עיירות פיתוח כמו דימונה, אופקים וירוחם או קרית שמונה בצפון, שם הפגיעה שלהם באוכלוסיות המקומיות והמוחלשות ממילא באה לידי ביטוי גם בנושא הדיור הציבורי.

   בנוסף למימון מלא של שכר הלימוד, הסטודנטים שמגיעים ליישב את "השממה" באחת הערים האלה מקבלים מעמידר דירה בתנאים שזכאי הדיור הציבורי בעיר, שחיים בה מאז נולדו, יכולים רק לחלום עליהם. מדובר בשכר דירה נמוך ביותר בהשוואה לזה הקיים בשוק החופשי, ושימו לב – לאחר שיפוץ מלא של הדירה! פעמים רבות מדובר בדירות שהיו ריקות זמן ממושך טרם כניסתם של הסטודנטים, ובמקום שיינתנו לתושבי העיר, שעומדים בתנאי הזכאות ומחכים שנים ארוכות ברשימת ההמתנה – וללא קורת גג – הן ניתנות לסטודנטים של איילים.
   אחד היתרונות שהעמותה זוקפת לזכותה – וגם זה מופיע באתר שלה ונגיש לכל – הוא הגידול ביוקר הדירות בסמיכות לכפרים שהיא מקימה. ובין הדוגמאות המובאות שם שכונה ד' בב"ש, העיר העתיקה בב"ש, קרית שמונה וכו'. מה זה אומר? שלא רק שנעשתה כאן יד אחת של עמותת איילים ועמידר לטובת הסטודנטים של העמותה ועל חשבון האוכלוסיה המקומית והענייה, אלא שגם בשוק החופשי לא יוכלו, אלא מי שממילא ידם כבר משגת, לרכוש דירה אפילו באזורים העניים ביותר בב"ש. כך אף מחריף לו מחדל הדיור הציבורי, "בזכות" איילים.

   במצב הזה הפערים בין הסטודנטים לבין תושבי הערים הללו ברורים מתמיד. רק מסרטוני התדמית של העמותה עצמה אפשר להבין בבירור מהו ההרכב החברתי של הקהל בעל הפריבילגיות אליו פונה איילים – על פי רוב, מדובר ברווקים או בזוגות בשנות העשרים לחייהם, ממעמד הביניים וכמובן, יהודים, אשכנזים, שחולמים על "ציונות של המאה ה-21", כפי שמוצע באתר העמותה. עכשיו תקפצו ותגידו שיש דווקא לא מעט מזרחים ואולי אפילו גם כמה ערבים שבחרו להשתלב בפרויקט הזה, אבל שימו לב: זה לא גורע כלל וכלל ממה שנאמר עד כה, להפך! מדובר בצעד מחושב ומתוחכם מצד העמותה, שרק מחזק את הדימוי החיובי שלה בקרב המקומיים. הרי אילו איילים לא הייתה מגייסת לשורותיה מזרחים שמכירים בכללי המשחק הג'נטריפיקטורי בעצמם, מפנימים את המוסכמות הגזעניות שמאפשרות לשיטה שמאז קום המדינה דאגה לדכא את הוריהם והורי הוריהם להתקיים – לא הייתה לה זכות קיום. כפי שכולנו רואים פעם אחר פעם, ברור שלא קיימת חפיפה א-פריורי בין מוצאו של אדם ובין התפישה הפוליטית שלו או ההתנהלות שלה בעולם. מזרחים רבים מפנימים את התפישות הדכאניות האלה ומשתפים איתן פעולה, כך גם בעמותת איילים. ברור שהאשם כאן מופנה כלפי העמותה עצמה והמרוויחים העיקריים שלה – מי שעומד בראשה, מנכ"ל עמידר, נוחי דנקנר וכדומה – ולא הסטודנטים עצמם.
   אני חוזרת ומדגישה – העניין כאן איננו רוע כוונותיהם של הסטודנטים פעילי איילים; ברור שרבים מהם כלל לא מודעים לבעייתיות שבפעילות שלהם, מבחינת האוכלוסיה הערבית או היהודית שבפריפריה, ותופשים אותה כחיובית באמת (בד"כ ממקום פטרוני, אבל בכל זאת..). הגיע הזמן להפסיק להתכחש לאמת ולהבין שמדובר בגוף שכל פעילותו, באמצעות ניצול הכוונות הטובות של אותם סטודנטים וסטודנטיות, מביאה בסופו של דבר להחמרת מצבן של האוכלוסיות המוחלשות בפריפריה מבחינת הדיור ובכלל, לשעתוק יחסי הכוח הקיימים – וכן, גם להעמקת הדיכוי של מזרחים וערבים.

   מעבר לכל זה, חשוב לחשוף את הבסיס הכלכלי של עמותת איילים, שבכלל מאפשר לה לפעול. רק מההיכרות שלי עם העמותה ועם אתר האינטרנט שלה אני לומדת שהעמותה פועלת תוך גיבוי מלא של המשרד לפיתוח הנגב והגליל ובמימון שלו ושל הסוכנות היהודית (הג'וינט, קרן מיראז') ונראה שעוד כמה טייקונים שמצטרפים לעסק, כמו נוחי דנקנר. ראו, למשל מאתר העמותה:
   "'גן איילים', יחנך בשושן פורים, בטקס חגיגי במעמד ראש העיר , מר ניסים מלכה ומר נוחי דנקנר, יו"ר IDB, שלו קשר מיוחד עם "איילים", שכן הוא מסייע לפעילותה בעיר. בארוע ישתתפו מכובדים רבים והוא פתוח לקהל הרחב, בתום הטקס תערך תהלוכת תחפושות והפנינג פורים לרווחת תושבי העיר."
   בטוח שיש עוד הרבה מעבר לזה, שרובנו כלל לא יודעים, ויהיה מעניין לגלות.

   אני כותבת את זה כתושבת הדרום, פעילה במאבק הדיור הציבורי בב"ש, סטודנטית באונ' בן-גוריון ומי שמשפחתה נולדה וחיה בדימונה.

   אביב דרעי

   פורסם ע"י avivderi | 18 במרץ 2012, 4:13 pm
 11. אני מזרחית, חלק מגרעין התיישבות של איילים, וממש מתביישת שאלו האנשים שמגיבים בשמם של המזרחים. הגזענות הכי גדולה היא במילים שלכם "הלבנים האלה" ותרבות ה"מגיע לי" שנוזלת מכל תגובה פשוט מחרידה אותי. מדאיג לחשוב שגדלנו באותו הדרום… אימי שעברה עלייה ממרוקו וגם היא חד הורית, בחיים לא הייתה מדברת בצורה כזו של מגיע לי, היא לימדה שצריך לעבוד קשה עבור כל דבר בחיים ולא להוציא דיבתו של אחר בגלל צרות עין וזה מה שקורה בכתבה ובתגובות.
  מתוך הבנה שלא כולם בדרום כמוכם, אמשיך לנסות לגור בעיר שבה גדלתי בתוך קהילה חמה, אוהבת ומעודדת לפעילות.
  לא לקחנו אדמות לאף אחד, את התרומות השגנו במשך עבודה של שנים והמון מאמץ ואת זה אף אחד לא ישבור
  מקווה שמתישהו תבינו משהו מזה, שאין אף אחד נגדכם אלא בעד לקדם את הדרום (ולא את הפאבים בתל אביב), אתם אומרים שהתלאביבים מנותקים מהמציאות שמתרחשת פה? אז תפסיקו להבריח אנשים שבאמת אוהבים את הנגב היפה ותעודדו את ההתיישבות בנגב ובגליל כמה שרק אפשר כי עוד מעט לא יישאר ממנו הרבה

  פורסם ע"י דימונאית גאה | 18 במרץ 2012, 1:12 pm
  • תגידי, עד כמה שטפו לך את המוח?
   תרבות המגיע לי, זו תרבות של אלו שהודרו, הושלכו, הושפלו ומושפלים ולאחר מכן מתלוננים שהם "מתבכיינים" או אלו שלקחו, שדדו, גזלו, ניצלו ואחר כך מתלוננים שזה טרור לדרוש מהם לשם שכר מינימום, לתת זכות להתאגדות, להפגין נגד האלימות שלהם או השליטה שלהם בחייהם של כל מי שלא שייך לקבוצה שלהם?

   הבכייני מגיע לי הם האשכנזים שלקחו את הקרקעות ועוד מעיזים למחות על מחירי הדיור, כאילו מי משכיר דירות במרכז אם לא ההורים שלהם? שבמקום להפגין יקחו את הדירה של אבא ואמא ויגידו להם שיפסיקו לעשות עסקאות מעגליות על גבם של תושבי הפריפריה.

   פורסם ע"י yossidavid | 19 במרץ 2012, 6:43 pm
 12. שבוע טוב,
  שמי אודי יפרח, אני יליד דימונה, מזה כשנתיים גר בירוחם ומנהל את כפר הסטודנטים של איילים
  הכפר בירוחם משלב בתוכו סטודנטים איכותיים ומוכשרים מרחבי הארץ וסטודנטים בני ירוחם איכותיים ומוכשרים לא פחות.
  כמי שעובד בעמותה אני יכול להגיד באופן חד משמעי שישנה עדיפות לסטודנטים בני מקום, לא מתוך העדפה מתקנת, לא מתוך רחמנות
  אלא בתוך הבנה שהם יכולים ליצור חיבור אמיתי ונכון של הכפרים ליישובים.
  רק שילוב כזה יכול ליצור שיח אמיתי ובריא שחסר היום בחברה שלנו, רק שילוב כזה יכול ליצור ערבי לימוד בהם לומדים על שירת הבקשות של יהדות מרוקו ומיהו ר' דוד בוזגלו (שרבים מהמזרחים המגיבים פה אשר מחשיבים עצמם כנושאי הדגל המזרחי לא יודעים מיה) וכמובן שיודעים מיהו הבבא סאלי, ומצד שני ערב לימוד בנושא ש"י עגנון.
  לצערי הרב, רבים מתושבי הפריפריה לא מגיעים לעמותת איילים אשר יכולה לתת להם פלטפורמה לעשייה משמעותית לעיר בה הם גדלו יחד עם מגורים מוזלים
  וחיבור נכון של סטודנטים מבחוץ, רבים מעדיפים לעזוב את מקום מגוריהם לטובת המרכז.
  הכפרים של איילים משנים את התפיסה המוטעית שיש הפריפריה בקרב הסטודנטים החדשים אשר נחשפים ליישובים חדשים עם מגוון אנושי מדהים ואיכות חיים וזאת בזכות הכוח המקומי אשר יוצר את החיבור לעיר. היום לגור בפריפריה נחשב משהו לגיטימי.
  ממש כואב לראות שאלה התגובות שיש לאנשים אשר מכנים עצמם מזרחים (או יהודים יוצאי ארצות האיסלאם), זו היא לא דרכם של עדות המזרח אשר אם תקראו כמה מפסקיהם תגלו שהדבר שאפיין את הפסיקה שלהם הייתה שמירה על אחדות הקהילה ועם ישראל. אין לנו בעיה לקבל ביקורת ואנחנו לא חפים מטעויות, אבל נראה שהביקורת פה אין מטרתה לנסות ליצור שיח אמיתי שממנו נוכל ללמוד אלא מטרתה להנציח את הפילוג.
  על זה אמרו חכמנו בפרקי אבות "כל מחלוקת שהיא לשם שמיים אין סופה להתקיים".

  פורסם ע"י אודי | 18 במרץ 2012, 3:20 pm
 13. דימונאית, את מיתממת . גם אם נניח יש חצי מזרחים או מקומיים או מה שלא יהיה. זה לא משנה את העובדה שיש אנשים שלוקחים משאבים של מוחלשים. רוצים לעזור? בבקשה, אבל למה אתם חושבים שמגיע לכם משהו. זה לא אנחנו בתרבות המגיע לי. זה אתם, לא רק אומרים מגיע לי, אלא גם מקבלים על חשבון אחרים.

  אני יודע שאנחנו מלכלכים לכם את הרומנטיקה של ישוב השממה וכל הססמאות הציוניות הריקות האלה שעבר זמנם, אבל קשה לשתוק מול השקר הזה. מקווה שתתפקחו.

  פורסם ע"י ניסים בן שבת. | 18 במרץ 2012, 3:28 pm
 14. תגידו, באמת בלי להקניט. איך קרה שבין רגע צצו כל המזרחים של איילים להגן על כבוד העמותה? מישהו הרים אליכם טלפון?
  חבל שאתם משמשים עלי תאנה. במקום להשתמש בטרמינולוגיה הידועה של "בכיינים" "מספיק עם המגיע לי" תיישרו מבט אל האמת.
  תמיד שאנו נאבקים על זכויותינו אנחנו "בכיינים" והם "דעתנים" .

  פורסם ע"י ניסים בן שבת. | 18 במרץ 2012, 4:00 pm
  • כפרה עליך, סוף סוף דובר לעניין!

   פורסם ע"י yossidavid | 19 במרץ 2012, 6:44 pm
  • גודרי, כסטודנט באיילים (במקרה לא מזרחי)- זה מאוד פשוט. הכתבה שלמעלה עוררה הרבה עניין בקרב הסטודנטים בעמותה, ועברה בין החברה בפייסבוק. כבר שבוע כולם מדברים על זה… מעניין לשמוע ביקורת עלינו ועל מה שאנחנו מייצגים. בניגוד לדעה שרצה פה- הסטונדטים לא צאן תמים שרק מקבל פקודות מהנהלת העמותה "הרשעית"

   אין פה קונצפירציה, ולא "גייסו" אף אחד

   חבל שדעתך מונחית ע"י דעות קודמות. אולי הפרספקטיבה שלך יכולה להשתנות

   פורסם ע"י חנן | 27 במרץ 2012, 5:32 pm
  • מי שפרסם את הכתבה הזו בכל מקום זה עמית בוטובול מדימונה כי הוא רצה שנראה אותה וזה מן הסתם גרר תגובות. אף אחד לא קיבל פקודה להגיב אז שחרר את תיאוריות הקונספירציה…

   פורסם ע"י אילנה | 28 במרץ 2012, 11:57 am
 15. לניסים בן שבת היקר
  אני מפוכחת כבר שנים, תשים לב למה שכתבת "אנשים לוקחים משאבים של מוחלשים" / "מקבלים על חשבון אחרים" – הקרקע היא קרקע ציבורית שהייתה ריקה מאז הקמת דימונה והייתה נשארת ריקה עוד שנים כי אין שום תכנון על השטח הנל. בנוסף, אנחנו לא מקבלים את הקרקע אלא משלמים שכירות שמכסה את החכירה של הקרקע.
  הקרוואנים שמונחים על הקרקע לא הגיעו משום תקציב, לא של המדינה ולא של העירייה אלא של תורם (שתרם לדימונה גם חדר מיון מתקדם). אז ממי אנחנו לוקחים ומה אנחנו לוקחים?
  לגבי ה"נניח" שלך על כמות הדימונאים – 23 מתוך 40 אין פה מה להניח.
  לי לא "מגיע", אני אשלם שכירות על קרוואן שהגרעין שבו אני נמצאת טרח להשיג את התרומה עבורו וזאת במטרה לגבש קהילה שתגור ביחד גם לאחר מכן במגורי קבע אותם נקנה מכספנו האישי.
  מגיע לי זה זה:
  "תתתחלקו איתנו בנכסים של הוריכם במרכז הארץ" ציטוט מהתגובה שלך
  "מס קיבוצים, מושבים ושכונות של אשכנזים" ציטוט מהתגובה של יוסי שטרית

  אז אל תדאג, לא לכלכת לי כלום שום רומנטיקה ואין פה שום שממה. השקר היחיד הוא זה שאתה ואחרים מנסים לספר על דרום מסכן ועני במקום על ערים מלאות בתרבות וחום ושכנות טובה.

  שיהיה לך שבוע טוב

  פורסם ע"י דימונאית גאה | 18 במרץ 2012, 4:13 pm
 16. מסכימה מאד עם הניתוח של עמית ועם התגובות של ניסים ויוסי, ושמחה לראות שיש עוד קולות כאלה בדרום ובדימונה בפרט.
  באתר העמותה ובסרטוני התדמית שלהם, איילים מציעים לסטודנטים "להחיות ולחיות את החלום של הרצל ושל בן-גוריון" וליישב את הנגב והגליל. מעבר להשלכות הקשות של הפעילות ההתיישבותית של העמותה הזו בכל הנוגע לייהוד הנגב והגליל, כלומר בהשתלטות על קרקעות שמטרתה קביעת עובדות בשטח למול האזרחים הערבים (ציטוט מהאתר: "להביא לשינוי דמוגרפי אמיתי") – אם זה הבדויים בעיירות ובכפרי הנגב או במרכזי ערים מעורבות כמו עכו ובאר-שבע – חשוב להדגיש בדיוק את מה שעמית אומר לגבי עיירות פיתוח כמו דימונה, אופקים וירוחם או קרית שמונה בצפון, שם הפגיעה שלהם באוכלוסיות המקומיות והמוחלשות ממילא באה לידי ביטוי גם בנושא הדיור הציבורי.

  בנוסף למימון מלא של שכר הלימוד, הסטודנטים שמגיעים ליישב את "השממה" באחת הערים האלה מקבלים מעמידר דירה בתנאים שזכאי הדיור הציבורי בעיר, שחיים בה מאז נולדו, יכולים רק לחלום עליהם. מדובר בשכר דירה נמוך ביותר בהשוואה לזה הקיים בשוק החופשי, ושימו לב – לאחר שיפוץ מלא של הדירה! פעמים רבות מדובר בדירות שהיו ריקות זמן ממושך טרם כניסתם של הסטודנטים, ובמקום שיינתנו לתושבי העיר, שעומדים בתנאי הזכאות ומחכים שנים ארוכות ברשימת ההמתנה – וללא קורת גג – הן ניתנות לסטודנטים של איילים.
  אחד היתרונות שהעמותה זוקפת לזכותה – וגם זה מופיע באתר שלה ונגיש לכל – הוא הגידול ביוקר הדירות בסמיכות לכפרים שהיא מקימה. ובין הדוגמאות המובאות שם שכונה ד' בב"ש, העיר העתיקה בב"ש, קרית שמונה וכו'. מה זה אומר? שלא רק שנעשתה כאן יד אחת של עמותת איילים ועמידר לטובת הסטודנטים של העמותה ועל חשבון האוכלוסיה המקומית והענייה, אלא שגם בשוק החופשי לא יוכלו, אלא מי שממילא ידם כבר משגת, לרכוש דירה אפילו באזורים העניים ביותר בב"ש. כך אף מחריף לו מחדל הדיור הציבורי, "בזכות" איילים.

  במצב הזה הפערים בין הסטודנטים לבין תושבי הערים הללו ברורים מתמיד. רק מסרטוני התדמית של העמותה עצמה אפשר להבין בבירור מהו ההרכב החברתי של הקהל בעל הפריבילגיות אליו פונה איילים – על פי רוב, מדובר ברווקים או בזוגות בשנות העשרים לחייהם, ממעמד הביניים וכמובן, יהודים, אשכנזים, שחולמים על "ציונות של המאה ה-21", כפי שמוצע באתר העמותה. עכשיו תקפצו ותגידו שיש דווקא לא מעט מזרחים ואולי אפילו גם כמה ערבים שבחרו להשתלב בפרויקט הזה, אבל שימו לב: זה לא גורע כלל וכלל ממה שנאמר עד כה, להפך! מדובר בצעד מחושב ומתוחכם מצד העמותה, שרק מחזק את הדימוי החיובי שלה בקרב המקומיים. הרי אילו איילים לא הייתה מגייסת לשורותיה מזרחים שמכירים בכללי המשחק הג'נטריפיקטורי בעצמם, מפנימים את המוסכמות הגזעניות שמאפשרות לשיטה שמאז קום המדינה דאגה לדכא את הוריהם והורי הוריהם להתקיים – לא הייתה לה זכות קיום. כפי שכולנו רואים פעם אחר פעם, ברור שלא קיימת חפיפה א-פריורי בין מוצאו של אדם ובין התפישה הפוליטית שלו או ההתנהלות שלה בעולם. מזרחים רבים מפנימים את התפישות הדכאניות האלה ומשתפים איתן פעולה, כך גם בעמותת איילים. ברור שהאשם כאן מופנה כלפי העמותה עצמה והמרוויחים העיקריים שלה – מי שעומד בראשה, מנכ"ל עמידר, נוחי דנקנר וכדומה – ולא הסטודנטים עצמם.
  אני חוזרת ומדגישה – העניין כאן איננו רוע כוונותיהם של הסטודנטים פעילי איילים; ברור שרבים מהם כלל לא מודעים לבעייתיות שבפעילות שלהם, מבחינת האוכלוסיה הערבית או היהודית שבפריפריה, ותופשים אותה כחיובית באמת (בד"כ ממקום פטרוני, אבל בכל זאת..). הגיע הזמן להפסיק להתכחש לאמת ולהבין שמדובר בגוף שכל פעילותו, באמצעות ניצול הכוונות הטובות של אותם סטודנטים וסטודנטיות, מביאה בסופו של דבר להחמרת מצבן של האוכלוסיות המוחלשות בפריפריה מבחינת הדיור ובכלל, לשעתוק יחסי הכוח הקיימים – וכן, גם להעמקת הדיכוי של מזרחים וערבים.

  מעבר לכל זה, חשוב לחשוף את הבסיס הכלכלי של עמותת איילים, שבכלל מאפשר לה לפעול. רק מההיכרות שלי עם העמותה ועם אתר האינטרנט שלה אני לומדת שהעמותה פועלת תוך גיבוי מלא של המשרד לפיתוח הנגב והגליל ובמימון שלו ושל הסוכנות היהודית (הג'וינט, קרן מיראז') ונראה שעוד כמה טייקונים שמצטרפים לעסק, כמו נוחי דנקנר. ראו, למשל מאתר העמותה:
  "'גן איילים', יחנך בשושן פורים, בטקס חגיגי במעמד ראש העיר , מר ניסים מלכה ומר נוחי דנקנר, יו"ר IDB, שלו קשר מיוחד עם "איילים", שכן הוא מסייע לפעילותה בעיר. בארוע ישתתפו מכובדים רבים והוא פתוח לקהל הרחב, בתום הטקס תערך תהלוכת תחפושות והפנינג פורים לרווחת תושבי העיר."
  בטוח שיש עוד הרבה מעבר לזה, שרובנו כלל לא יודעים, ויהיה מעניין לגלות.

  אני כותבת את זה כתושבת הדרום, פעילה במאבק הדיור הציבורי בב"ש, סטודנטית באונ' בן-גוריון ומי שמשפחתה נולדה וחיה בדימונה.

  אביב דרעי

  פורסם ע"י avivderi | 18 במרץ 2012, 4:14 pm
  • שלום אביב!
   אני חושב שרבות מהתגובות כאן חוטאות בהכללות די רציניות. צריך לבחון את הכפרים השונים כתופעות שונות, ולא על בסיס תפיסותיה של העמותה בלבד. אני אומר את זה כאדם שמאוד רחוק מהשקפותיה הבסיסיות של העמותה, לפחות כפי שהן משווקות- ככאלה המבוססות על השקפה שרואה לנגד עיניה בעיקר את שינוי "המאזן הדמוגרפי" בנגב- השקפה שאני רחוק ממנה ומתנגד אליה, ואף נותן לה ביטוי. עם זאת, צריך להפריד בין השקפותיה של העמותה לבין ההתרחשות בתוך הכפרים עצמם- בירוחם, לדוגמא, כפי שאודי כבר כתב קודם לכן, יש ניסיון השתלבות, לענ"ד די מרתק, בין החברים שהם בני ירוחם לבין חבר'ה שהגיעו מבחוץ, כמוני- השילוב הזה הוא גם שילוב של חיים כפשוטם וגם שילוב שמנסה ליצור דיון תרבותי- אינטלקטואלי שמשלב את כל הרקעים ששותפים בכפר. מימד נוסף של העשייה בתוך הכפר, לפחות מבחינתי הוא ההשתתפות בתוך קבוצת "מרקם איזורי", ששואפת להפוך את רח'מה, הכפר הלא- מוכר הסמוך לירוחם, ליישוב מוכר, ובכלל זה הרצון לראות את הבדואים תושבי האיזור כשכנים ולא להתבונן עליהם דרך העדשה הדמוגרפית הבזויה. אני סבור שהשימוש בלשון "הלבנים האלה" או "האשכנזים האלה" (שבתגובתך לא השתמשת בו) הוא שימוש מיליטנטי שלא מוביל לשום מקום, וחבל, כי עולות פה טענות חשובות כנגד כמה מעמדותיה של העמותה.

   פורסם ע"י אבי-רם צורף | 18 במרץ 2012, 11:25 pm
   • תן לי להגיב מהמקום המרקסיסטי המשעמם והמוכר, ולהגיד שאני לא מבין איזה ערך יש בדיון תרבותי-אינטלקטואלי כשהפעולה בבסיסה מחלישה את המרקם החברתי של הפריפריה. מה שיש כאן, בעמוד הזה, זה הדיון האמתי. מה שיש שם, בין הזרים המהגרים לבית בני בית, הוא בסך הכל דיבורים. קליפה. כך נראה הדבר, על כל פנים.

    פורסם ע"י איתי_85 | 19 במרץ 2012, 1:33 am
  • +1 כבוד.

   פורסם ע"י איתי_85 | 19 במרץ 2012, 1:15 am
   • האמת שאני מרגיש שהתגובה שלך איננה קשובה למה שהצגתי- האם הפעילות בירוחם (ואני מדייק, ספיציפית בירוחם, מכיון שאני לא יכול לומר דבר על הכפרים האחרים שאינני יודע בדיוק מה מתרחש בהם), היא פעילות שמחלישה את המרקם החברתי. האם לא כדאי לנסות להפחית מהביטויים המיליטנטיים, בתור מי שמנסה לקדם בכפר את הזהות היהודית- ערבית, את ההבנה שהתחולל, ועדיין מתחולל במדינת ישראל קולוניאליזם תרבותי, ושהציונות היא דבר בעייתי ביותר שאי אפשר לשאת אותו בגאון, קשה לי מאוד להזדהות עם הביטויים של "הלבנים" "הזרים המהגרים" וכדומה, שבעצם מרחיקים את אפשרות הדיון (וכמובן שגם אני לוקה בדבר הזה כי מה לעשות, אני בן תערובת פולני- עיראקי ומגיע מהמרכז). אני חושב שמן הראוי לבוא במגע עם התופעה, לפרוש את הטענות שיש כנגדה, ויש הרבה מה לומר כאמור, ולהבין לעומק מה עומד ביסודה של התופעה הזו- אני אומר את זה בתור מי (שלפחות כך נראה לי) מזדהה עם רבות מהטענות כנגד העמותה, אך בשביל לטעון טענה כמו זו שהכפרים, כולם ללא יוצא מן הכלל, מחלישים את המרקם החברתי, צריך לחקור דברים לעומק, ולא להביע עמדה סתם כך. רבות מהתגובות הכתובות כאן כתובות בצורה מאוד מתלהמת ונעדרת כל רצון לבירור אמיתי וכן של השאלה- נראה לי שאפשר להבין את המיליטנטיות הזו במובן מסוים, אך מצד שני להבין שהיא גם לא תורמת לפיתוחם של דברים אפשריים, והיא אף יוצרת לעיתים מסך שמקשה על הבחנה בדברים נוספים. אני חושב שאנחנו נשמח מאוד שאנשים מ- "המעברה" (שדרך אגב הגעתי אל הכתבה הזו דרך "המעברה", ולא דרך איילים) יבואו אלינו לכפר כדי לפרוש את הטענות, כדי להבין היכן אנו כאנשים שמתגוררים בכפר חוטאים, ומצד שני כדי להשמיע את קולנו ואת דעתנו.

    פורסם ע"י אבי-רם צורף | 19 במרץ 2012, 11:53 pm
  • הדבר שאני הכי אוהב שכאשר אשכנזים-חילונים-הטרו-נורמטיביים קוראים לזה "התיישבות" זה חיובי ובן גוריון וכל השיט הציוני שנת]פס כיפה ואילו כשאר אלו לא בדיוק שייכים לקבוצה הזו והם אומרים "התיישבות" זה שלילי וקוראים לזה התנחלות ועוד. כאילו בשטחי 48 זה פחות גניבה משטחי 67.

   פורסם ע"י yossidavid | 19 במרץ 2012, 6:47 pm
   • אבי-רם . אתה מצטייר כאדם היחיד כאן מתוך איילים שמבין על מה ולמה והתגובה שלך מראה על מודעות פוליטית הרבה יותר מאחרים. אני לא אומר את זה כדי לחלק לך ציונים (אתה לא צריך אותי בשביל זה) אלא כדי לומר שעם עמדה כמו שלך, שמעלה ביקורת ומסמנת את האידיאולוגיה מאחורי איילים כבעייתית בלשון המעטה. אפשר לנהל שיח. אני לא מבין איך הביקורת שלך מתיישבת עם היותך חלק מאיילים אבל זה כבר תסביך שתצטרך לפתור בעצמך. אני מבקש משאר המתנגדים לעזוב שנייה את הפעילות החברתית בצד, לא על זה העניין ואף אחד לא היה מתלונן (להיפך, היינו מברכים) אם זה לא היה קשור באיילים. השאלה היא אחת: האם אתם מזדהים עם האידיאולוגיה של העמותה?

    פורסם ע"י יאיר מהדרום | 20 במרץ 2012, 7:43 pm
 17. חותם על כל מילה של אביב.

  מתסכל כל פעם מחדש לראות את העיוורון או חוסר ההבנה של הפוליטיקה של המון צעירים דרומים, בדרך כלל כאלה שהתברגו , למדו תואר, מנהלים עמותה או מצאו עבודה נחשבת . צריך לומר בלי להתבלבל, עמותת איילים היא עמותה עבריינית שמשיגה קרקעות ובתים לאנשים המקדמים את מטרתה האידיאולוגית על חשבון נזקקים. שוב ניסוח מתיפיף לא יצליח לכסות על זה. והכל בחסות המינהל ובעלי הון. בזמן שאלה מעיפים אנשים מביתהם בכפר שלם, ליפתא, סומייל ובזמן שחברות משכנות (עמידר, עמיגור..) זורקות את דיירהם לרחובות יש מי שמקבל דירה וקרקע בקלות .האמת? לא בא לי טוב בכלל. אז או שתמשיכו להגן על עמותה פאתטית שמייצגת סיפור שאין להורים שלכם חלק בו (לפחות לא כבני אדם שווים, אולי כפועלים שחורים או אבק אדם) או שתזכרו מאיפה באתם.

  הדרישה של ניסים בן שבת ויוסי שטרית היא מהות המושג "צדק חלוקתי", אחרת אפשר לקשקש על צדק עד קץ הימים. בסופו של דבר אשכנזים היושבים ושולטים בנכסים מקום המדינה יצטרכו לוותר על חלק לטובת אחרים, מזרחים, רוסים, אתיופים, פלסטינים ושאר הרוב המוחלש וכל ההיתממות כאילו העניין העדתי לא שייך רק מעכבת את הפתרון .

  בברכת, מאחורי כל סטודנט בקרווילה עומדת אם חד הורית ללא קורת גג.

  עמית, נתיבותי בנשמה.

  פורסם ע"י עמית חי כהן | 18 במרץ 2012, 5:57 pm
 18. "אנו תומכים ומקדמים קבוצות התיישבות אשר מקימות כפרי סטודנטים וגרעיני התיישבות פעילים ומעורים בקהילה המקומית, ובנוסף ל37 גרעיני התיישבות העברנו החלטה על הקמת 80 גרעיני התיישבות נוספים בעלות כוללת של 120 מליון ש"ח" השר סילבן שלום, השר לפיתוח הנגב והגליל, יליד תוניס ותושב באר שבא בעבר.
  מי בחר הליכוד???אתה לא?!- מרוקאי, חייבים לבחור הליכוד!! אז קודם תשתוק- ואם יש לכם ביקורת תפנו אותו למעלה!
  ותפסיקו עם השינאת אחים הזאת! ותבינו שהדבר יותר גדול, יש פה מטרה להשאיר ולהביא 600,000 תושבים חדשים לנגב והגליל.
  את השר ומשרדו לא מעניין הקיפוח שלכם והמסכנות שלכם (וגם אותי) יש פה השתלטות בדואית ברחבי המדינה והנגב בכלל! ורק ככה אפשר לעצור אותה.
  אז שמתן דאהאן, נעמה דאהאן Iיובל כהן ועוד… הקימו את העמותה – כל הקיפוח והרגשי נחיתות שלכם לא היו במעיין ראשם , למה יש פה דברים יותר גדולים. שלצערנו, אתם- יפי הנפש שחושבים שאתם מסתכלים גבוה ורחוק , אתם מסתכלים אך ורק ל4 אמות שלכם!! והחבר'ה האלה באו להסתכל לכך שבכביש באר שבע- דימונה – לא נצטרך ללכת עם רכבים מוגנים.
  אז תפסיקו עם הבכי ועם האכלו לי שתו לי! חסר אדמות במדינה?! מה אתם עושים למען החסרי דיור – חוץ מלכתוב פה את דברי השנאה ולהביא -לשנאת חינם??!! משפצים בתים לנזקקים?! אורזים סלי מזון?! מתנדבים?! מודעים חברתית ?! רק 4 אמותכם, הצלחת שלכם ומה השכן עושה – זה מה שמעניין אתם!!
  צרי עין!!
  תנו לחבר'ה הלאה לעשות את העבודה בשקט—ורק אל תפרעו!
  אם יש לכם תלונות – יש כתובת: ממשלת ישראל , בחירות ארציות – פתק צהוב: ?

  פורסם ע"י مغربي | 19 במרץ 2012, 1:38 am
 19. אהבתי מאוד , למרות שאני לא מסכים עם אף מילה.

  הייתי מת לדעת , מי באמת החלוצים האלו בכפר האראוונים המושקע.
  האם באמת "אנשים על רמה" (במושגים שלי – למדו הנדסה , מקשיבים לסיד בארט ולא יצאו עם בחורה שלא עוברת מסך) או שהם סתם פארשים מרמת השרון , שמשחקים אותה סטודנטים בתל אביב ובפועל לומדים מדעי המדינה או לימודי ארץ ישראל או משהו בנוסח.

  פורסם ע"י דרול | 19 במרץ 2012, 11:45 am
 20. איך אפשר להגיב או לנהל דיון עם אנשים אנונימיים, "דימונאית גאה", "דימונאי גאה", אין בכם שום כבוד וגאווה ברגע שאתם בוחרים להגיב לנושא חשוב בעילום שם, וגרוע מכך שתחת האנונימיות אתם פונים לאנשים ומצפים מהם להגיב לכם, אין שום גאווה וכבוד בהיותכם "מובחרים" ואנונימיים.

  פורסם ע"י יצחק ג'קי אדרי | 19 במרץ 2012, 12:54 pm
  • ג'קי, הגאווה שלהם, היא כגאוותם של האשכנזים, היא נעדרת פנים, אך צופה בנו, היא זו הטרולית מתחסדת מכובסת, כי הרי הם פיקציה, אלתור, אלגוריתם שאיזה אשכנזי מהנדסה שבטח נמצא "בעמותת איילים" שולח. כמו הטוקבקיסטים בתשלום של הפוליטיקאים

   פורסם ע"י yossidavid | 19 במרץ 2012, 6:50 pm
 21. ג'קי שלום
  יש לי שאלה? דירות עמידר ברח' טיילת הספורט כ 100 יח' הדיור השייכות לרב חמד או יותר נכון לעמידר , אבל שר השיכון הוא מש"ס וחבר של חמד, אז למה פה כל "יפי הנפש" הדימונאים לא נכנסים לעובי הקורה??!! למה פה אין אנשים ששורפים את השעות שלהם ואת הזמן שלהם ע"מ להביא לצדק?!! הרי אלה הם בתים ציבוריים של עמידר! זה לא מכספי תרומות, וגיוס מתקציבי ממשלה עבור גרעיני התיישבות ע"ס 80 מיליון. (שאם משהו לא ישתמש בו , זה לא יגיע לרווחה או למים ..אלא יחזור לאותו כיס)
  פה המלחמה האמיתית..פה הצדק!! רק שאת זה אתם לא מחפשים??
  אם תדע מי האנשים שאתה "נלחם בהם" , תבין עד מהרה כמה את מוטעה וטועה.
  לא מתאים לאיש יוצאי סיירת, ואיש צבא, שעושה מאבקים צודקים בתיקון הארץ, יורד לשפל הגדול הזה, שמוביל אדם אחד אשר היה סטודנט בעמותת איילים אך לא קיבלו אותו להיות רכז –ורק משם הוא פועל, מתחושת של קיפוח ומסכנות בלבד! על כל טיעון שלא תביא תקבל את התשובה ההוגנת ביותר!
  הבעיה פה בכל אנשי המלחמה "המזרחיים" שקוראים לעצמם – שרק לזרוע דברי שקר ושינאה הם יודעים.
  מי שמעוניין לשמוע באמת ולא רק לצעוק…בא לשיח של אמת, שיח של בנייה ורצון לראות אך אחד משפר ומשלים את השני.!
  אבל לצערי הרב , המגמה כאן היא – זריעת הרס!
  מקווה שתתעשת ותיקח את הדיון הזה לצד של "ייעול" ולא לצד של הרס!
  למרות שהוא אשכנזי – שנלמד קצת מהתפילה הזאת: אַדְּרַבָּה, תֵּן בְּלִבֵּנוּ שֶׁנִּרְאֶה כָּל אֶחָד מַעֲלַת חֲבֵרֵינוּ וְלא חֶסְרונָם, וְשֶׁנְּדַבֵּר כָּל אֶחָד אֶת חֲבֵרו בַּדֶּרֶךְ הַיָּשָׁר וְהָרָצוּי לְפָנֶיךָ, וְאַל יַעֲלֶה שׁוּם שנְאָה מֵאֶחָד עַל חֲבֵרו חָלִילָה וּתְחַזֵּק הִתְקַשְּׁרוּתֵנוּ בְּאַהֲבָה אֵלֶיךָ, כַּאֲשֶׁר גָּלוּי וְיָדוּעַ לְפָנֶיךָ
  קובי יפרח

  פורסם ע"י مغربي | 19 במרץ 2012, 3:32 pm
 22. ג'קי אני מסכים איתך, אבל שים לב שזה בדיוק מה שקורה בעיתון "השבוע החדש", אתם לא כותבים את שם הכתבים בכל הכתבות אלא כותבים "מערכת העיתון" או משהו כזה.

  פורסם ע"י אודי | 19 במרץ 2012, 3:36 pm
 23. הפוסל – במומו – פוסל!

  פורסם ע"י مغربي | 19 במרץ 2012, 4:13 pm
 24. נטע,
  תודה על מאמר אמיץ, חריף ומנוסח היטיב. נראה שפגעת בכמה עצבים חשופים לכמה מהלבנים הדכאנים, הם מרגישים נורא עם זה שהעבד מנסה להתנגד לכבליו, אבל לא נורא, הם ילמדו בסוף.
  מצטער שקודם כתבתי "נאצות" פשוט המגיבים פה הוציאו אותי מכליי.

  פורסם ע"י yossidavid | 19 במרץ 2012, 6:59 pm
 25. אני דווקא לא דרומי, ולא מזרחי, ועדיין חושב שאיילים זה פרויקט זהה לפרויקטים רבים אחרים לפניו, ומטרתו שימור של אי-השיוויון על ידי רטוריקה של חלוציות. בלי להיזהר יותר מדי אומר שזה ארגון שמרני וקולוניאליסטי, שנגוע בגזענות, מחובר לעטינים של הממסד ושל הטייקונים ופועל כדי להחזיר ליושנה את העטרה של מפא"י שהילכה אימים על הנגב במשך עשרות שנים והפכה אותו למקום הקשה והעני – אבל גם הנחוש להתנגד (כמו שמוכיחות כאן הדוגמאות של נטע, ג'קי, עמית, עמית, אביב ורבים אחרים) – שהוא היום. ואני אסביר.

  אני גדלתי בקיבוץ בעמק הירדן. האיזור שמדרום לכנרת היה תמיד מסובך ומוזר מבחינה חברתית, אבל עד 1948 גם תמיד היו בו מגוון רחב של קבוצות חברתיות: פלסטינים איכרים ועירונים, בדואים ובהאים, יהודים ספרדים ואשכנזים דתיים עירוניים (בטבריה) וגם יהודים תימנים ואשכנזים שרצו לחיות על קרקע משלהם ולעבוד בחקלאות. ועוד. במהלך השנים שעד 1948, המתיישבים הציונים, ביניהם הוריה של סבתי מצד אמי, הפכו את המקום הזה לשממה סוציולוגית, שכוללת יהודים אשכנזים סוציאליסטים אליטיסטים בקיבוצים שמדרום לכנרת, ועולים מארצות האסלאם שהושמו בטבריה ונגזר עליהם גורלם להיות הפועלים השחורים והעניים במפעלים ובחקלאות של הקיבוצים. טבריה הפכה מעיר מעורבת, עם אוכלוסיה פלסטינית ויהודית ותיקה וגאה שהצליחה לשמור על יחסים טובים יחסית אפילו בשלבים הראשונים של מלחמת 1948, לעיר הומוגנית (יחסית), ענייה ונחשלת (מנוחשלת..).
  היום חיים הורי במושב בשרון, על וילה בשטח של חצי דונם, אותה הם קיבלו בזול יחסית כחלק מהרחבה לבנים ממשיכים שקיבלו כתוצאה מכך שסביו וסבתו של אבי מצד אביו קיבלו נחלה במושב כאשר הוא הוקם בראשית שנות ה-30 (שהורחבה מאוד אחרי 1948, על חשבון אדמותיו של הכפר הפלסטיני הסמוך). יש להם משרות ומשכורות לא רעות, וברוך השם דימוי עצמי מתקדם, לבן ונקי.
  כל זה מאפשר לי ללמוד באוניברסיטה כבר הרבה שנים ולהתקיים בצורה מכובדת בירושלים. אבל עם כל זה, גם לי קשה במחירים של היום לראות את עצמי קונה דירה במרכז או בירושלים, ופתרון טוב לזה היה יכול להיות לנסות לעשות את שעשו הורי, הוריהם וסביהם, כלומר לשאוף לשמר את מעמדי כאליטה, ולעבור למשל לגרעין של איילים בנגב. לדרוש ולקבל מהמדינה להתנחל בנחלה בפריפריה (איך היא אומרת שם? "אני קניתי חצי דונם ב-80,000 שקל, ומנהלת קרן פילנטרופית"), לקבל משרה מהמדינה או מאיזה טייקון בלנהל את המקומיים, ולהרגיש עם עצמי טוב – מתקדם, לבן, נקי, ואפילו תורם לחברה ומקדם את הנגב ה"נחשל".

  אבל אני חושב שאם יש משהו שאנחנו צריכים ללמוד מההשתלטות של הטייקונים ועושי דברם – פוליטיקאים, גנרלים, פקידים למיניהם – על כל חלקה טובה בארץ הזאת בעשרים השנה האחרונות, ומהתוצאה של זה – התרחבות פסיכית של הפערים ושל הגזענות כאן – זה שאי אפשר לקיים לאורך זמן באופן יציב חברה שמבוססת על אי-שיוויון כזה קיצוני. דווקא בתור מי שהרויח (יחסית, כן?) ויכול להמשיך להרויח מהפרויקט הזה חשוב לי להצטרף לכל מי שכאן מציביעים על מה שהוא: פרויקט גזעני של התיישבות בלתי פוסקת, שמבוסס מצד אחד על נישול ומחיקה של הפלסטינים ושל כל מה שנראה ערבי (כולל יהודים-ערבים, כן?), ומצד שני על מצב בלתי פוסק של תזזית ואיום על קיומם היציב והבטוח של הנתינים והמבצעים של הפרויקט הזה: כולנו, יהודים מזרחים, יהודים אשכנזים וכל מי שנתפס על ידי הממסד כנתין שצריך להתיישב איפשהו, על חשבון מישהו אחר, רק כדי שיוכל לשרוד.
  אז האינטרס שלנו הוא לדעתי משותף: פלסטינים (גם בדואים), יהודים (מזרחים, אשכנזים), כולנו צריכים להגיד בצורה חד משמעית די לנישול, די להתיישבות. רוצים לשבת במקום אחד, בלי צורך לנשל אף אחד כדי לשמור על מקומנו. יחד עם זאת, צריך להכיר בעוול ההיסטורי, לא רק בגלל שאני חובב היסטוריה, אלא בגלל שהעוול הזה הוא שיצר את הבדלי ההון – חומריים ותרבותיים – שמאפשרים לאנשים כמו מקימי איילים להתקבל בזרועות פתוחות אצל פרס, שרון ונוחי דנקנר, בעוד שהבדואים והמזרחים בנגב צריכים או ללקק לנציגי הממסד או להאבק, וגם זה רק כדי לקבל פירורים. ולהכיר בכך שהעוול ההיסטורי עומד בבסיס הפערים האלה אומר שצריך גם לחלק את המשאבים מחדש – ולדעתי זה אומר שחלק מאיתנו יצטרכו לוותר על חלק ממה שיש לנו, אדמות וכו'. התמורה שנקבל – חיים עם פחות פחד, פחות גזענות ויותר כבוד הדדי – שווה את זה.

  פורסם ע"י מתן | 19 במרץ 2012, 7:13 pm
 26. אנשי המעברה היקרים, קבלו את כל המחמאות על עבודת קודש שהולכת ומרבה במרחבים הציבוריים להפרכת המיתוסים של הגזענות פה.

  פורסם ע"י עורך: טיפול שורש | 19 במרץ 2012, 8:40 pm
 27. אשכנזי מזדהה באופן טוטאלי עם מה שנטע אלקיים כותבת כאן.
  זאת אותה הטקטיקה מאז שנות ה-60. משאבים ותוכניות נמנעים במשך עשורים משכונה או איזור אך ברגע שערכו הנדלני כדאי קונים אותו בזול, משתלטים, ומנשלים את מי שנאבקים במשך שנים על עצם קיומו. כך גורפים מליונים על השבחתו למען הירושות והדורות הבאים.
  אין סוף דוגמאות למהלך הזה כמו למשל בשכונות ירושלים היוקרתיות בקעה,מוסררה ממילא ועוד שהיו בעבר "נחשלות" כביכול אך ראה זה פלא היום הן שכונות של טירות עשירים מבוצרות. תהליכים דומים קורים בישובי היוקרה בגליל ובדרום. הכל כמובן בכסות ה "ג'נטריפיקציה" הידועה לשמצה בה בעלי כח וממון, שלרוב הם גם בעלי צבע מסוים מה לעשות גורמים ל "פיתוח, חידוש וחיזוק" הסביבה הפיזית אך למעשה שודדים אותה ודוחקים החוצה אוכלוסיה מקורית, גורפים הון עתק, ובנוסף לגזל הממוני מוסיפים גם חטא של גזל ערכי ותרבותי. בקיצור, פשע מושלם.

  פורסם ע"י י.ל | 19 במרץ 2012, 8:51 pm
 28. אני פונה שוב לנטע אלקיים אחרי דיון קצר בפייסבוק.
  כמי שנמצא בעמותה כבר 6 שנים, אני יכול להגיד לך שאנחנו תמיד לומדים על הדרך בה אנו מתנהלים, כל נושא הצדק החלוקתי והחברתי הוא נושא שנמצא על סדר היום בעמותה. יכול להיות שיש דברים שאנחנו לא רואים. אני מזמין אותך לבוא לבקר בירוחם ולראות את הדברים יותר מקרוב, לנהל שיח ממקום אמיתי שממנו נצא עם נקודות למחשבה ולפעולה.

  פורסם ע"י אודי | 20 במרץ 2012, 12:42 am
 29. עמותת איילים מדברת על צדק חלוקתי, פשוט לא להאמין, חברי גרעין בוגרי איילים שלהוריהם יש וילה בדימונה עם שישה שבעה חדרים ריקים מחזיקים בתפקידים בכירים ומרווחים לא מעט כסף גם גרים בדיור ציבורי בזמן שסטודנטים דימונאים אחרים שקורעים תחת הנטל הכלכלי רוצים להצטרף לעמותה להנות מדיור מוזל ולא יכולים, באמת צדק חלוקתי.

  פורסם ע"י עמית בוטבול | 20 במרץ 2012, 8:57 am
 30. שלום לכולכם, שמי אבישי אדרי על מנת להסיר ספק וכדי שלא תחשבו שדברים אלו נכתבו על ידי אשכנזי מתנשא בן המעמד הבינוני חלילה וחס אספר שנולדתי בקריית שמונה למשפחה מרוקנית, אבי הוא מורה שבית הספר בו לימד נסגר והוא פוטר, כיום הוא עובד כשומר בשער בית הספר "הר וגיא" בקיבוץ דפנה, אני גאה בכך מאוד. שירתתי בצבא, סיימתי קורס קצינים, נלחמתי בלבנון וכיום אני לומד ביולוגיה וחבר מזה 3 שנים בעמותת איילים.
  אני לא מבין הרבה בפוליטיקה ולא יודע הרבה על קשרי הון שלטון.
  חשוב לי לומר לכולכם שמנק' המבט שלי לא רואים את כל מה שרבים מתארים פה. וקשה לי להתנער מתחושת היריקה בפנים שאני חש עכשיו.
  רציתי לספר מעט על החוויה שלי בשנים האחרונות.
  את המלגה שלי אני מקבל מפר"ח כמו שאר הסטדנטים בעמותה, לפי פרמטרים אליהם כפופים כל מלגאי פר"ח.
  במהלך השנים האחרונות, נתתי חלק נכבד מזמני, כוחי וליבי לעשיה למען אזור שלדעתי ראוי שמישהו ישקיע בו, כמו גם חברי לכפר. הטענה כי מדובר בעשיה מתוך תחושת התנשאות ופטרונות מעליבה ומנותקת מהמציאות. אתם רוצים כסף מזומן, בעירוי ישיר לתוך הכיס? בהצלחה עם זה, לי אין איך לעזור. אך אם למישהו יש עניין בעזרה בשיעורי הבית לילדיו (כמו שקיבלתי אני בתור ילד), בעזרה בבניית פרגולה בשכונה או ארגון הפנינג לחג הפסח אשמח להתפנות מעיסוקיי ולתרום למטרה ראויה כזו, וכך גם חבריי.
  בשלוש השנים האחרונות עיקר פעילותי היתה בקהילה הבדואית בכפר "ביר הדאג'", פעילות שמטרתה העיקרית היא עידוד אינטגרציה של התושבים הבדואים לחברה הישראלית, וטיפוח תחושת שייכות וישראליות בקרב תושבים אלו, שהם כיום אזרחים "על הנייר" בלבד. לא פתרתי את הבעיות כולן, השגתי דיי מעט, אבל זכיתי להגיע לפחות לילדי בית ספר אחד, בכפר בדואי אחד, ולקיים פעילות למען דו קיום.
  אני שואל את גברת נטע אלקיים, ואביב דרעי על איזו אלטרנטיבה אתן מצביעות בשבילי? איזה ארגון כשר בעינכן? או אולי עדיף שאשר בביתי ואעסוק בעצמי בלבד מפחד שמא המחשבה שיש לי משהו לתרום לזולת עשויה להעליב מישהו? שעצם קיומי בפריפריה "מתעלק" על תקציבים שאחרת היו מזמן מסייעים לפתרון כל הבעיות?
  אביב דרעי, את כותבת שהסטודנטים חברי איילים אינם בעלי כוונות רעות (אך לא שוכחת להשליך מעט בוץ ומציינת- "פטרונות", תודה רבה), אך לא הרחבת במיוחד על הרוע של עמותת איילים, האם כל הטענה שלך נוגעת לשימוש בדירות עמידר? הסכמת עם הניתוח של עמית, האם לשיטתך הבאת אוכלוסייה של אנשים צעירים בעלי מקצוע לדרום אינה חלק מקידום האזור?
  מה אני, סטודנט בעמותה אמור לעשות? לאן לעבור?
  אולי אקים עמותה משלי, ואקבל אליה מזרחיים בלבד, יוצאי משפחות עניות בלבד כמובן, יחד נלך לחפש דירות ביוקר בישובי הספר, נתעקש שלא לקבל תקציב או תרומות שמא נגזול כסף המיועדים לנגב או ניקשר בטייקון כזה או אחר, רחמנא ליצלן, וכך נקדם את המדינה והחברה הישראלית לעבר עתיד טוב יותר.

  אבישי אדרי, כפר עדיאל, אשלים.

  פורסם ע"י אבישי אדרי | 20 במרץ 2012, 10:08 am
 31. אלוהים ישמור. קראתי את כל התגובות של המתנגדים לאיילים. חבורה של בכיינים שבמקום לעסוק בעבודת כפיים, אתם מעדיפים לחפש מטרה להפנות את כל תחושות הקיפוח שלכם אליה. ולא משנה בכמה מילים יפות תעטפו את תסביך הקיפוח שלכם.

  פורסם ע"י סטודנט שמסתכל מהצד | 20 במרץ 2012, 11:05 am
 32. יש לי שאלה לכל המבקרים, שאלה שיותר חשוב שתשאלו ותענו לעצמיכם מאשר לי. עד כמה בדקתם באמת את הדברים? – האם דיברתם עם סטודנטים בעמותה, והבנתם באמת למה אנחנו (כן אני אחד מאותם לבנים מיישבים מתרבתים קולוניאליסטים נוראיים) כאן? יותר חשוב מזה, האם דיברתם עם תושבי היישובים שבהם יש כפרים של איילים ושאלתם אותם (את ראשי היישובים ואת התושבים עצמם) מה ההשפעה של הכפרים והאם הם שמחים על קיום הכפרים או לא? או שכל הביקורת מומצאת מאיך שאתם תופסים את העמותה, ומהסתכלות על הצד השיווקי של העמותה?

  פורסם ע"י ניר | 20 במרץ 2012, 12:23 pm
 33. לכותבת הנכבדת!
  אתחיל בלציין שגם אני מזרחי, בן למזרחיים שעלו לארץ ללא כלום, והרוויחו את לחמם בעבודה קשה. לכן כמזרחי אני חייב לומר שיש לך נימה מעט נרמסת ופגועה.
  כאן אין יותר מזרחיים ואשכנזים, דרך התבוננות כזו היא שגויה ופרה-היסטורית. יש כאן אנשים שכתף לכתף נלחמים על העקרונות שלהם, אנשים שמוותרים על הנוחות וגם על פרנסה (אם אינך רואה זאת כך, זאת משום שלא גרת מעולם במרכז..) בשביל דברים שחשובים להם באמת. אין כאן שום יפיי בלורית אלא יגעיי כפיים, אין אנשים שטוענים כי באו ליישב את הנגב – אלא אנשים שקבעו את ביתם בנגב ועל כן הם מיישבים אותו תרתי משמע.
  אנו חיים בעולם מציאותי, לא דמיוני, אשר בו לכל מטרה יש מחיר כלכלי. אי אפשר לעשות שום צעד בלי כסף, ולכן התורמים הם האנשים אשר מאפשרים לנו להגשים את שאיפותנו ורצונותינו.
  נכון, היו פה אנשים לפנינו. מה זה אומר? שאל לנו להגיע לנגב כי תפשו כבר חזקה על המקום? האם נתכחש לכך שבמקום העצום הזה האוכלוסיה היא דלילה ביותר, ואנו כציונים נזניח אותה ללא נודע?! .
  אני רוצה להבהיר שאני מתבייש שאחת כמוך "מזרחית" בכלל מדברת כך, כאילו גם הסטודנטים באו לדרוך על המזרחיים המסכנים.
  עם חשיבה כזו את תשארי ממורמרת ולא תתקדמי לשום מקום, את יכולה להשאר בנתיבות, ו"להלחם על הבית" – פשוט תגרשי את כל מי שמתקרב לנגב ולא נראה לך. בין אם הוא יפה בלורית, או שסתם נזכר להגיע באיחור של ארבעים שנה. הניצחון איתך!

  כולם מוזמנים לכפרים של עמותת איילים בכדי לראות איזו עבודת קודש נעשית עם האוכלוסיה, וכמה חדורי מוטיבציה האנשים שם, אשר מאמינים כי כולנו יחדיו אחראים בלעדיים לעתידנו במדינה.

  אלי בן יוסף
  סטודנט מזרחי גאה מכפר הסטודנטים באשלים

  פורסם ע"י אלי בן יוסף | 20 במרץ 2012, 3:27 pm
 34. וואו….
  אני קורא את הכתבה, את התגובות וכמו אין לי מילים….
  תחושות קיפוח ומירמור, של מספר תושבים מלאה גאווה.
  מה הסיפור? לא מוכנים לקבל עזרה? קצת לראות מעבר, להפעיל את השכל ולראות את התמונה הכוללת? המצב מדהים והנגב לא זקוק לעזרה? יש פה אנשים שמקדישים את החיים שלהם לכך וזאת התודה ששהם מקבלים…. טוב, אז כל הכבוד לכל המברכים…אבל כנראה שלא צריך להתרגש מיד יש קומץ כפויה טובה וצרי עין…

  הנני תושב הדרום וסטודנט בבאר שבע, וכן מזרחי שלם!

  פורסם ע"י דרור | 20 במרץ 2012, 4:01 pm
 35. נו מה יהיה, תמשיכו עם אותם טענות משעממות ולא ענייניות? חבל שאתם מדקלמים שוב ושוב את ה "בכיינים" וה"תחושות קיפוח ומירמור" במקום להיות קשובים לטענות. צאו שניה מהמעגל הזה ותבינו שלא מדובר באיזה פרץ רגשות בכייני אלא באפלייה ברורה בתחום הקרקע והנכסים. קחו חצי שעה מזמנכם ותקראו קצת באתר, למשל על מאבק ליפתא, כדי להבין מי זה המינהל, למה הוא משחרר קרקעות לעמותת איילים, מי מרוויח מזה ומי מפסיד. בחייאת תגדילו ראש לרגע כי אתם מתחילים לעייף עם המאנטרות הקבועות. שוב ושוב נאמר לכם שאתם לא העניין ואני משוכנע שרובכם באים מכוונות טובות ובאמת ממקום של נתינה אבל אתם חייבים להבין שאתם משרתים פה אינטרסים יותר גדולים שמקורם בגזענות והשתלטות, חייבים, לא נעים לשמוע אבל וואלה זאת האמת. אף אחד לא תוקף את הנתינה שלכם, אנחנו תוקפים את העמותה ואיך שהיא מנצלת אתכם למטרותיה הפוליטיות.

  וכן, שלא יהיו ספקות, ואני רשאי כמובן לדבר רק בשם המגיבים כאן שאני מכיר, אנחנו יודעים בדיוק על מה אנחנו מדברים, היינו בכפרים, חלקנו עבדנו שם, יש לנו חברים שאף היו מהמייסדים ושמענו מהם על כל ההתנהלות, חלקנו גם נהננו מהפירות . תודה לאל התפכחנו.

  פורסם ע"י ניסו | 20 במרץ 2012, 6:19 pm
 36. לכל חבריי הסטודנטים בכפרי העמותה השונים בדרום וגם בצפון (כן כן אנחנו משתלטים גם על הגליל ), אני רוצה להגיד שבתור סטודנטית באשלים ומזרחית שלמה (לא גאה אם כי מתביישת ממה שקורה פה) פשוט מזועזעת מצרות העין של הכותבים למעלה שברור ביותר שמלבד להקליד מילים על גבי המקלדת שלהם לא עשו דבר וחצי דבר כדי לקדם את הדרום שלהם!
  אל לנו לייחס דברי חשיבות לדברי ההבל הללו.. תמיד היו, תמיד ישנם ותמיד יהיו אנשים שיטענו לקיפוח- תרבות ה"לקחו לי, הרסו לי ומגיע לי". כולם פה מתבטאים יפה מאוד אך לבדוק עובדות בשטח- להגיע לכפרים, לדבר עם הסטודנטים או אפילו מתן דהן מנכ"ל העמותה, זאת הם לא יעשו. אנשים מדברים פה על גזענות- הקלף העדתי. אני רוצה להאמין שאנחנו מבינים כבר שזהו לא ג'וקר- קלף מנצח, מאיים שאפשר להכניס לכל שיחה שכזו.
  דיי נמאסתם- תגידו תודה ותשתקו! אנחנו באים, כדי שהנגב יהיה פורח- מארגנים לילדיכם פעילויות כדי שהם יחשבו בעתיד למה לא צריך לעזוב את הדרום, מביאים כוח אקדמאי לדרום כדי שמפעלים ובעלי עסקים ירצו להיות כאן ולחזק את הכלכלה ומקימים גרעיני התיישבות כדי ליצור ריכוז גדול יותר של אנשים פה בנגב- כי יותר אנשים זה יותר קולות שצועקים לממשלה. ומה אתם? בינתיים אתם צועקים עלינו???
  מה לעזאזל עובר לכם בראש?
  חברים סטודנטים בעמותה- המילים הפוגעות האלו לא ימנעו ממני מלהמשיך לישון טוב בלילה!
  ולנטע החביבה תהיה אשר תהיה- צר לי עליך.. כנראה שהסביבה שלך גרמה לך לחשוב שאת קטנה יותר ולא טובה. כנראה שזה נכון אבל ממזמן זה לא בגלל שאת שחורה וכולם לבנים אלא כי את מגיעה ממקום של "דופקים אותך" וזה באמת מקום קטן ולא יעיל…

  פורסם ע"י נוי | 20 במרץ 2012, 6:40 pm
 37. "כאן אין יותר מזרחיים ואשכנזים, דרך התבוננות כזו היא שגויה ופרה – היסטורית" אוי לבורות, קצת שיעורי בית לא יזיקו לפני תגובות כאלו, הלוואי והיית צודק אבל בדיקה קטנה בדו"ח של ליבי במזרח על הקצאת משאבים לתרבות של המדינה תראה אחרת, תקראו קצת נתונים. חבל לקחת את זה למקום האישי זה טריק ישן וקטן, תתייחסו לטענות באופן ענייני, נטע אני גאה בכך שאת מזרחית את אמיצה ואת אורחת כבוד בדימונה

  פורסם ע"י עמית בוטבול | 20 במרץ 2012, 6:43 pm
 38. קובי יפרח.

  אם אתה מתכוון שאני "יפה נפש" אני יכול להבליג על כך, בכדיי לא להסיט את נושא הדיון מציבורי לאישי.

  אני לא אשם שרק עכשיו את מתעוררים, נושא הדירות של הרב חמד כבר נדון בעבר (לפני מספר שנים) בתלונות פליליות נגד הרב חמד שאז היה גם מנכ"ל רשת אל המעיין הידועה של ש"ס, ובחקירת משטרה שהעלתה שהדירות נרכשו כדת וכדין, אכן זה מסריח ולצערי חוקי ביותר, אין לכם מה להלין על הרב חמד את הערכאות המשפטיות הוא צלח בהצלחה.

  מעבר לרב חמד יש גם מספר אנשים (5 במספר) בכירים ביותר בעיריית דימונה שמרוויחים שכר גבוה מאוד, חלקם אפילו לא גרים בדימונה שקיבלו דירות עמידר צמודות קרקע למגורים, כשלמעשה אמורות להיות פתרון דיור נאות לנכים זכאים, גם בסוגיה הזאת עסקו רבות והעוולה זועקת לשמיים.

  קובי, אני יודע מהיכן מגיע הכעס שלך, ועל מי אתה מלין שהם חבריך לעיר, לא אחד ולא שתיים העלו את הסוגיות הללו ואף במספר בלתי מבוטל של במות, אם בתקשורת ואם בחוגים פנימיים שדלפו החוצה. אני כן יכול לומר לך בוודאות מוחלטת שמיום הקמת המאחז של איילים מחוץ לעיר, התרעתי שאם באים לפעול חברתית, אמורים להיות חלק בלתי נפרד מהעיר ולא כנקודה מחוץ לעיר. אמרתי זאת בעבר הרחוק ויאמר לזכותה של איילים שהיא הפנימה וירדה לשכונות העיר, גם בכתבה שפורסמה ביושר, ניתן מלוא המקום לדברי נציגות השכונה החדשה, אומנם לא מילה במילה אבל את רוח הדברים היא ייצגה נאמנה.

  קובי, קשה לי לקבל את סיום תגובתך בציטוט חשוב מאוד שאתה מביא, והיה יותר מראוי שאתה אישית בכעסך לא הצלחת להפנים כלפי חברך בתגובתך.

  עם השנים התבגרתי, שערותיי הלבינו והבנתי החברתית התרחבה, ואני יכול לומר לך בוודאות לא אמוציונלית, שנושא ה "קרוילות" בדימונה, אין בו שום ערכים חברתיים, שום תרומה לקהילה, שום חזון לעתיד. "הקרווילות" יהפכו לאבן נגף עתידית בכל פעילות חברתית של איילים בדימונה.

  קובי לסיכום, אתם מלח הארץ, רכשתם השכלה, בניתם לעצמכם "ארגז כלים" טוב לחיים, דרככם וסיכוייכם להצליח גבוהים מאוד, אז מי אתם לעזאזל שתבקשו סיוע כאחרון פשוטי העם העילג ועם הארץ? מדוע אתם דואגים לעצמכם לקבל סיוע של כ-3 שנים בדיור בתנאים מועדפים על האחרים שכורעים תחת נטל החיים והקשיים, אתם!! אמורים להיות חוד החנית לעתיד ולא גרזן לחפור בו במשאבים הדלים בפרט בקהילה שמתמודדת עם פערים חברתיים גדולים, עוני מתרחב, חינוך לקראת קריסה וחוסר בתעסוקה הולמת.

  מבחן המנהיגות שלכם הוא מבחנה של החברה, בפרויקט "קרווילות" נכשלתם במנהיגות ציבורית שמתווה דרך.

  פורסם ע"י יצחק ג'קי אדרי | 20 במרץ 2012, 7:43 pm
 39. שאלתם את עצמכם פעם למה לעזאזל אנשי הדרום הם כאלה "מסכנים" שצריכים את העזרה שלכם? למה המצב של הכפרים הבדואים נראה כמו שהוא נראה? למה יש אמהות חד הוריות שמוצאות עצמן נזרקות לרחוב בטענה שאין דיור ציבורי זמין? למה המצב הוא עדיין כזה למרות שאתם טוענים שהאפליה שהיתה קיימת בעבר כבר איננה?
  אתם באמת מאמינים שהמסכנים בדרום יכולים לצאת מהמצוקה רק בעזרתכם? שאתם חייבים להקים את כפרי הסטודנטים שלכם בשביל שזה יקרה?
  אם יש לכם באמת הערכה אמיתית לאנשים שם למה אתם מקימים לעצמכם גטאות של סטודנטים? למה לא תחיו איתם? למה לא להצטרף לישוב אשלים שקיים כבר שנים? כן אתם באים ממקום מתנשא ש"אנחנו נביא את הבשורה לדרום" האפליה קיימת בדיוק במקום שאיילים הוקמה, הרי אם יש תקציבים ומלגות למה לא לתת אותם לצעירים המקומיים? למה צריך עמותה של חבר'ה שבאים מהמרכז לגאול אותם ממצוקתם? אם דימונאי או נתיבותית או בדואי ירצה לקנות שטח ב80 אלף שקל כמו שקיבלה הבחורה מהסרטון, הוא יקבל? ממש לא! (יש מספיק בדואים שהם הבעלים החוקיים של האדמה שלהם ולא נותנים להם לבנות עליה!) הוא צריך להתקבל לעמותה המתנשאת בשביל זה. שוב נוצרת התלות הזו בפילנטרופיה חיצונית! אם אכפת לכם מאנשים בדרום- תילחמו יחד איתם לחלוקה צודקת של משאבים!
  בסרטון נאמר " פנו בתמימות לראש הממשלה שנעתר לבקשתם" אתם חושבים שאם בדואי ונתיבותי יפנו בתמימות לראש הממשלה מישהו יתייחס אליו? בעצם אנחנו יודעים כבר- התשובה היא לא! הרי דוח פראוור נכתב מבלי להתייעץ בכלל בהנהגת הכפרים הלא מוכרים. שוב ההתנשאות הזו- התושבים המקומיים לא יודעים מה טוב בשבילם ולא יכולים לקחת אחריות על עתידם. אנחנו נחליט בשבילם, נשביח את הגזע ע"י הבאת בני טובים מהמרכז אבל שחס וחלילה לא יתערבבו באמת, נבנה להם שכונות נפרדות ונאפשר להם לבלות בבארים נפרדים (ראו ערך הסרטון- אין כניסה ללא תעודת סטודנט) ועוד החצופים כפויי הטובה האלו מעיזים להתלונן במקום להגיד תודה ולשתוק.
  אני מכירה כמה מהחבר'ה באיילים, הם באמת חבר'ה טובים וערכיים אבל הם פשוט לא רואים כי הם עסוקים בלטפוח לעצמם על השכם על התרומה המדהימה שלהם למדינה היהודית הציונית.

  פורסם ע"י ע.פ | 20 במרץ 2012, 7:56 pm
  • חלק מדברייך עומדים בסתירה לעובדות, לחלק מהשאלות ה"נוקבות" שלך יש תשובות פשוטות להפליא.

   אנחנו לא מאמינים ש"המסכנים בדרום יכולים לצאת מהמצוקה רק בעזרתנו" רבים מאיתנו הם בעצמם תושבי הדרום או פריפריה גיאוגרפית וכלכלית כזאת או אחרת.

   התקציבים והמלגות שלא ניתנים לצעירים המקומיים לכאורה, מגיעים בפועל במקרים רבים לצעירים מהפריפריה החברים באיילים, ובכלל, מדובר במלגת פר"ח הניתנת לכל סטודנט העומד בקריטריונים.

   אנחנו לא בונים גטאות- בקריית שמונה גרים ברחוב אילת בין בתי התושבים, כנ"ל בשכונה ד' בב"ש. באשלים לא ניתן לשכן סטודנטים בבתי הישוב, וכך גם ברמת הנגב כולה מסיבות שונות, מדובר בבעיה מוכרת במועצה. אין מספיק דירות, מה שיש מיועד למשפחות ועומד למכירה ולא להשכרה ואם כבר יש משהו בשכירות, היא לא כזאת שסטודנט יכול להרשות לעצמו. באשלים העמותה בונה בתים לשיכון הסטודנטים. נראה כי כשהעמותה משכנת סטודנטים בשכונות הקיימות את טוענת שמדובר בגזל של דירות וכשהיא בונה בתים לעצמה מדובר בגטאות סטונדטים, לי נראה שאי אפשר ליפול על הצד האוהד שלך.
   מלבד זאת למבנה כפר הסטודנטים תרומה עצומה לתהליכים אידיאולוגיים המתקיימים בעמותה והוא מוכיח את עצמו כחיוני בהבשלת גרעיני התיישבות שיוצאים אח"כ מהעמותה לחזק ישובים בתת איכלוס או כאלה בהם נחוצה קבוצה של צעירים בעלי מקצועות.

   טענת הבארים הנפרדים מגוכחת, בכל מקום בו פועלת העמותה האתגר הנצחי הוא לגרום לתושבי המקום להגיע לפאב, הופעה, הפנינג כזה או אחר. שכן הפעילות קיימת למענם. יש גבול להאשמות ולקשור את העמותה למה שעושים בעלי עסקים תאבי בצע בב"ש זה פשוט נמוך ומנותק מהמציאות. כנ"ל דו"ח פראוור והניסיון להפיל גם אותו על איילים.

   ומספיק לקרוא לנו מתנשאים, זה מתסכל מעליב וחשוב מהכל פשוט לא נכון, אבל לך תוכיח מה יש או אין אצלך בלב.

   התכנים באתר הזה ראויים מאוד, בפוסט הזה נראה לי שהתבלבלתם. חבל שאתם מכפישים את מי שהוא חלק מהפתרון ולא חלק מהבעיה

   אבישי אדרי

   פורסם ע"י אבישי אדרי | 21 במרץ 2012, 12:36 am
 40. בעמותת איילים יש סטודנטים שרוצים לחיות בקהילות השונות בנגב ובגליל,
  כל אחד וסיבתו שלו, אם זה הרצון שלו שהנגב והגליל ישגשגו יותר
  ואם זה כדי ליהנות מהנוף ואם זה כדי לחיות בקהילה קטנה ואינטימית.
  האמת שאותי לא מעניין יותר מידי הפתוס הזה שמככב בסרטי התדמית, ז"א הוא מעניין אבל הוא לא מה שהניע אותי לעבור לגור באשלים.

  הכתיבה של נטע בבלוג הזויה ולא ברור לי מה היא רוצה. ממי היא רוצה ומה התלונות שלה בעצם. פשוט השפרצות של ארס והוצאת קיטור על מטענים שיש לה על אלוהים יודע מה.
  אני תוהה אם מה שמרגיז את נטע הוא האנשים שהיא פגשה בעמותת איילים ולא הקונספט של העמותה.

  פורסם ע"י אורי | 20 במרץ 2012, 7:59 pm
 41. ול"מתבונן מהצד":
  באמת? זו התגובה שלך? לרדת לרמה האישית? אין לך מה לומר על מהות הדיון אז אתה בוחר להיות משדך שידוכים?
  זה לא מכבד לא אותם ובטח לא אותך.

  פורסם ע"י ע.פ | 20 במרץ 2012, 8:08 pm
 42. אני מקווה שנטע לא תכעס שאני מפרסמת דברים בשמה- הרי לכם אחת התגובות שהיא כתבה בדיון בפייסבוק, דברים חזקים וענייניים שאולי יוכיחו שלא מדובר פה בבכיינות או דיבורי קיפוח אלא על מציאות שחובה להתייחס אליה:

  אין לי שום בעיה עם הגירה לכל הכיוונים, ואני תתפלאי מגדירה עצמי כציונית ( במובן הדתי של המילה ולא המדיני ) הכל טוב ויפה. אני כאשת חינוך לא אגיד מילה רעה על עשייה ונתינה לזולת. ייתכן ו׳מרד׳ הנעורים הוא הגורם בכלל לעקירה ורואים זאת גם אצל בני קיבוצים שגם הם עוזבים את הקיבוץ למען שוק חופשי ואהבת המדבר ולא בא להם להמשיך לחיות בחברה סגורה. אף אני שוכרת דירה בירושלים ונהנית מעיר הקודש בלי להתנצל. רק שכאן העיוות. לי, אין מה לתרום לציונות וירושלים כנראה כבר מספיק מאוכלסת בשכמותי ובשכונות הכי מדכאות ועניות שלה כנראה לא זקוקה ל״חיזוק״ ולכן אף אדם לא עשה לי קבלת פנים וכל עשייתי היא ביני לבין בורא עולם. לעומת זאת, בעמותת ״איילים״ קלטו סטרט-אפ. ולא רק הם. גם אקדמאים ומנהלים ואמנים מהמרכז, מקבלים תקציבי – עתק!!! על כך שהביאו את עצמם וכשרונם ותרבותם הנאורה לנגב, ואז הם באים ולא מבינים על מה המהומה ורעש הקיפוח, הרי יפה הוא המדבר וכה רומנטי. על מה בוכים הירוחמים עם שקיעה מדהימה כזו? לכי תסבירי להם שבלי עבודה ובלי בטחון כלכלי ובלי בית (כל אותן ההטבות שהם מקבלים מהממסד) המדבר ממש לא סקסי. ואף מדכא. וכן, הסטודנטים חייבים להבין שהם חלק מהעוול. רוצים לתרום? בואו תגורו, תעבדו, תתרמו בלי לעשות מזה עניין. כמו שאני ועוד צעירים רבים מהפריפריות מסתדרים ועובדים קשה בעיר הגדולה. וכמה שקרוונים נשמע לך משהו דל תקציב זו הרי תרמית. האדמה שמתחת לקרוון שווה מיליונים. הקרוונים יהפכו לבתים בנויים ושכונות סגורות. אז תגידו שבאתם להקים קיבוץ עירוני ולעזאזל אל תחייו תוך ניצול ציני את סיפור בן-גוריון, הוא עדיין צורב לנו בהסטוריה. הם הרי משתמשים בו כאילו בנאיביות אבל על גבול הדורסנות כאשר הם קוראים לי ולמשפחתי ולסבי ולכל אוכלוסיית הנגב ״שממה״. כאשת חינוך שבאה לכפר הזה באופקים שסיפרת הייתי שואלת את תלמידיי: מה לא בסדר ב״שכונה״ שלפניכם? וכל תלמיד היה יכול לומר: אה! למה יש פה רק צעירים סטודנטים? אם לא אסיים בגרות לא יקבלו אותי? התשובה היא: כן. אתה תלמיד יקר, שבקושי תשרוד 12 שנות לימוד במערכת כי מלכתחילה גדלת בלי ספרים וישנת עם אמא עד גיל 18 באותו חדר כי לא נתנו לכם דיור ואת הבית של סבתא אחרי השבעה לקחו ושיפצו ונתנו לסטודנט- לא תוכל לגור בכפר הזה. למרות שאולי הוא ההזדמנות היחידה שלך לקבל בית משלך על אדמה שאתה ומשפחתך חיים עליה 60 שנה.
  האמיני שדבריי נכתבים מתוך אהבת האחר. ברצוני לעזור לאנשים טובים שרוצים לתרום לא לחטוא ביהירות ושלא ייכשלו בניצול אחיהם ששבעו כבר עוול דיים.

  פורסם ע"י ע.פ | 20 במרץ 2012, 8:27 pm
  • ע.פ. שלום. אני באמת לא מבין מאיפה את שואבת את כל הלהט הזה. בעצם, יש לי ניחוש… אבל זה לאחר כך.

   איזה סוג אשת חינוך מאחלת רעות לתלמידיה? איזו מין נבואה זו שעתיד תלמידיה הוא להשאר במעגל המסכנות? אם זהו המסר שאת בעבירה לתלמידיך, הרי זו נבואה שמגשימה את עצמה. "אתם דפוקים! ותמיד תהיו כאלה! אל תשאפו ליותר, וגם אל תשאפו להשתנות כי אין טעם. כל שנותר לכם לעשות זה לצעוק על מר גורלכם ולקוות שאלו שדפקו אתכם יזרקו איזה עצם" כי זה מה שאת למעשה אומרת.
   אולי יש גישה אחרת? אולי יש אמת אחרת? אולי, אם בנס, אחד מתלמידך לא האמין לנבואותיך- ושאף ליותר, למד, השכיל ורכש תואר ומקצוע. הוא יחזור לשדרות או אופקים המסכנה והעלובה (כפי שאת מציגה אותה)? ואולי, הוא עוד זוכר את המסכנות שאפפה את התבגרותו, והוא רוצה לחזור ולשנות- הוא יחזור? יש לו לאן? יש מי שיקבל את פניו "כאחד משלנו" שהצליח לצאת מהחרא? יהיה לו עם מי לעבוד?
   את, ע.פ.- היית רואה סטודנט מלוקק שבא לגזור קופון, ולגזול קרקעות. תשאירו את הקיפוח לנו! לא רוצים עזרה. לא רוצים רחמים. רוצים נקמה! נגד מי? נגד הממסד! כל לובשי המשקפיים המשכילים! יושבי המשרדים שלא יודעים לאיזה כיוון מסתובב הבורג, לא יודעים מאיפה מתחיל התור בביטוח לאומי. וההוא שמרד בנו, והלך נגד המסכנות ונהיה סטודנט רחמנא- עכשיו הוא "משלהם", הוא רוצה לעשות לנו טובה. חס ושלום, להשקיע מזמנו ולעשות שיעורי בית עם מסכני המחר, לשטוף את מוחם נגד אמונתנו במסכנות! ההוא, הסטודנט, מטבעו- רוצה רק לנצל אותנו. אבל אנחנו חכמים יותר, הרי למדנו ברחוב להבדיל בין מתק שפתיים לכוונות הזדון. לא נאמין לו, נחשוד בו. באמת- הוא רוצה לנצל את הקיפוח לעשיית רווח. באמת, הוא רוצה ג'נטריפיקציה.
   ע.פ.- את לא נותנת פתח לשינוי. איזה שינוי היית רוצה שיקרה? שלא יהיה דור צעיר שמעוניין ורוצה לחזק ערים שמזדקנות (ולא כמטבע לשון)? לא היית רוצה שאת ושכנייך תהיו עשירים ומאושרים יותר, כי סביבתכם טובה יותר?
   הניחוש שלי לעיל ללהט שלך הוא שאת מאמינה שאם באים סטודנטים, זה על חשבון המקומיים. זה לא נכון- הנגב מספיק גדול לכולם. מה שבטוח- משהו חייב לזוז. משהו חייב להשתנות, כי "if you do what you did, you'll get what you got". ויש מי שמנסה לשנות. וזה מצריך כוחות חדשים, וחיוביים, ולא רק כאלה (כמו רוב קהל המקטרגים כאן) שליליים שצועקים "מגיע לי, דופקים אותי".

   אני סטודנט בכפר איילים באשלים. גדלתי במצפה רמון. מקום דפוק בלי ספק. הייתי בצבא, ואפילו בקבע. וכשנמאס לי מתל-אביב רציתי לחזור לדרום אבל לא למצפה רמון- את המדבר אני אוהב, אבל את העיר לא. רציתי לגור בחברה של סטודנטים צעירים בני גילי, אך במצפה רמון אין כאלה. מהמחזור שלי בבית-הספר, כולם עזבו למרכז, כי אין להם לאן לחזור. כן, הפקרתי את העיר-קיפוח המסכנה שלי לטובת גטו סטודנטים אליטיסטי, כדברייך. אבל באשלים התחלתי לעשות פר"ח- הכרתי לראשונה, לאחר 26 שנים שגרתי באזור, את הקהילה הבדואית בביר-הדאג'. כן, דרך איילים. והשנה- עושים לראשונה גם פר"ח במצפה רמון! במקום שהוא 80 ק"מ מבאר שבע, ומאגר בלתי נדלה של סטודנטים, לראשונה יש לילדים בעיר הקטנה הזו את השירות האדיר הזה של חונכות אישית, וגם זה רק כי יש קבוצות של סטודנטים דרומית לעיר הגדולה, וכי יש גוף חזק שיודע להוביל מהלך חשוב אך קשה לביצוע- וגם זה בזכות איילים. אז אולי, רק אולי, למרות הנבואות הזעם שלך- יהיו שם כמה ילדים נוספים שיסיימו תיכון עם תעודת בגרות.

   וכן, עדיין צריך למלא את המקרר, ולשלם חשבונות (כן גם אנחנו) ורובנו עובדים וגרים בשקט ממש פה באזור בלי לבקש טובות או תהילה, אבל הרי לא תשמעי על כך- כי זה בשקט…
   אף אחד פה לא חי בחינם. כולנו עובדים מאוד קשה שהמקום הנפלא הזה, והאנשים שבו, יזכו להרים את הראש. אנחנו מוותרים על נוחות, ומוותרים על כסף, ואף עושים וויתורים בציונים בלימודים- כי העשייה פה היא רבה, ואין בצידה שכר חומרי.

   אני, מאחל לתלמיד המסכן שלך שכן יצליח, ושכן יעשה שיעורי בית, ושכן ישכיל ויתפרנס בכבוד, ואם כסטודנט ירצה לתרום ולגור בחברת צעירים בני גילו- יהיה לו היכן (אולי אפילו בעיר הולדתו!), וכשיבחר את ביתו לחיים הוא ירצה לגור בעיר הולדתו- ולא כטובה, אלא כי זה מקום טוב.

   פורסם ע"י חנן | 8 באפריל 2012, 12:17 am
 43. כל מי שמגיב לא מפנים שזאת לא תופעה ייחודית לאיילים, אלא מה שהעמותה מייצגת והמדיניות שעומדת מאחוריה. זאת סוגיית הצדק החלוקתי הכללית, בעיקר בדרום. בבאר שבע, ששם פועלת עמותת איילים במיוחד בגלל המסגרת הסטודנטיאלית, נותנים לסטודנטים מענקים בעיר העתיקה, בזמן שיש מצוקת דיור חריפה בעיר. מול העידוד שמקבלים הסטודנטים להתגורר בעיר, יש ריבוי של פינויים מהדיור הציבורי, שמרכיב את השכונות הוותיקות של ב"ש שנמצאות ליד האוניברסיטה. למה שיקבלו הסטודנטים מענקים וקורת גג כשהתושבים הוותיקים במלחמת הישרדות? בשלושה החודשים האחרונים פעילים בבאר שבע עקבו אחרי 15 צווי פינוי, כמו שציינתי, בשכונות הוותיקות של ב"ש שנחשבות לפנינה חדשה להשקעות כדי לשכן סטודנטים על השברים של העיר המקורית.
  בהחלטה האחרונה של הממשלה מהשבוע האחרון, לאמץ לכאורה את המלצות ועדת טרכטנברג, הוחלט על פינוי בינוי של 1,100 משפחות משכונה ד בב"ש – שכונה שמפוצצת סטודנטים. עוד שנתיים נראה שם בניין דירות ענק לסטודנטים, ענק שמצל על כל בתי הקרקע ששרדו. שוב הסטודנטים, המשאב והצבע, מועדפים בכל קנה מידה, ועוד בהחלטה ממשלתית.
  אבל לא צריך לחפש את זה רק בהעדפה של סטודנטים ושל "חומר אנושי" מסוג מסויים. החוויה של נטע היא מיקרוקוסמוס לסדר כללי שמורגש במיוחד בדרום. למשל בחלוקת המאשבים בין המועצות המקומיות לעיירות הפיתוח, שמבטא לחלוטין העדפה והדרה. למשל הוויכוח של עיריית דימונה מול המועצה האזורית תמר, שהאוכלוסייה בה קטנה משמעותית ביחס לאוכלוסייה בדימונה, ובכל זאת היא מתפרסת על שטח עצום וכוללת בתוכה מפעלי תעשייה ומקורות לגבייה. בעוטף עזה מוגן בית הספר של ילדי הקיבוצים מהמועצה שער הנגב, בזמן שבתי הספר בשדרות סיימו תהליך מיגון רק אחרי עופרת יצוקה. הקיבוצניקים והסטודנטים, שלרוב מעדיפים לגור בקיבוצים זכו למיגון כבשדרות רק הותחל מיגון השיכונים בקיץ 2010. על פינוי בנים של עולים ותיקים משכונות כמו ליפתא וכפר שלם, שבהן שוכנו משפחות ע"י המדינה ומעולם לא הוסדרה הבעלות החוקית על הבית שלהן, לעומת בני מושבים שלעולם לא יחששו שייזרקו מהאדמות של המשפחה שלהם.
  העדפה עדתית ואפליית עיירות הפיתוח הן ממש לא מיתוס. אדרבא, ההתנשאות והציניות קיימות בהחלט. נטע, כל הכבוד לך שהצלחת להמחיש את הבלוף דרך סיפור פרטי. את כל תקציבי הענק, האדמות וכוח האדם, אפשר לנתב למי שנולד, חי ומגדל את הילדים שלו באותם "חורים" שכל כך משוועים להתיישבות.

  פורסם ע"י רנן | 21 במרץ 2012, 12:11 am
  • למה אתה קושר את איילים לכל הדברים האלה? על מה זה מבוסס?
   איילים באה לעולם כחלק מניסיון לשפר ולתרום
   איך הגענו מזה לקשור את העמותה לוויכוחים בין דימונה לתמר, למיגון שדרות בפני קסאמים, לפינוי מהדיור הציבורי, בנייני דירות ענקיים לסטודנטים???
   סטודנטים יש בדרום ככה או ככה, והם יגורו איפשהו, עמותת איילים לוקחת את הקיים ממילא ומנסה להפיק ממנו את המקסימום.

   התקציבים של איילים מנותבים למי שנולד חי ומגדל את הילדים שלו באותם "חורים" אני מקבל מלגת פר"ח שמגיעה לכל סטודנט שעומד בקריטריונים. כל שקל נוסף שעובר בעמותה מניב תמורה משמעותית ומוצדקת אנשים בעמותה מעבירים חוגים, מתגברים בלימודים משתפים פעולה עם קהילות בפרוייקטים שכונתיים יוצרים תרבות פנאי וארועים ועוד המון עשיה חיובית. מה אתה מעדיף לעשות עם הכסף? איך העיריות ניצלו את משאביהן לפני איילים?

   פורסם ע"י אבישי אדרי | 21 במרץ 2012, 11:09 am
 44. שלום לכולם,
  שמי דודו עזרן מעמותת איילים בשנתי הראשונה.
  אעיד תחילה מעט על עצמי והסיבה שבחרתי להצטרף לעמותה.

  הסיבה העיקרית שבחרתי להצטרף לעמותה נבעה משמועות מפה לאוזן על קבוצה של אנשים עם כוונות טובות.
  אני מניח שרבים הם האנשים שהצטרפו לעמותה בדרך זו. המשמעות היא – רוב גדול של העמותה בא ללמוד בדרום מתוך רצון להיות בורג קטן מתוך מערכת שבאותה מערכת יימצאו חיי חברה פורחים, עשייה והשתלבות בקהילה ומחייה בתבנית של קומונה עם אנשים בעלי ערכים די דומים בניואנסים קטנים.
  בלי קשר לויתור על דברים אחרים אלא מתוך בחירה ומחשבה שזוהי החלטה הנכונה, ולאו דווקא כוונה טהורה אלא גם בשילוב
  של אינטרסים אישיים. אף אחד לא לוקח מאף אחד שום דבר,אני משלם שכר דירה,משמע קרקע מופשרת היא הגדרה לא קבילה בעליל , ואם תבדקו לעומק תגלו מאות של ילדים מאושרים על העזרה שהם מקבלים
  מכל אחד ואחד מאיתנו שמהצד השני ממלא אותי אישית גם בסיפוק רב. בכלל ראוי לציין שאני אישית עושה זאת מתוך אמונה שהדברים הטובים מתישהו חוזרים אליך בחזרה. יש הקוראים לזה קארמה- אני קורא לזה הקדוש ברוך הוא. לכן ככל הנראה שכל אחד שמגיע לעמותה הוא בעל מטרה משותפת ואולי ממניע שהוא שונה- בכל זאת אנחנו אינדיבידואלים ולכן אין לשפוט מבלי להכיר מקרוב, ודווקא אלו ששופטים מבלי לדעת , זוהי התנשאות לשמה.
  אף מעשה, פעילות, השתלבות בקהילה, היא חלילה לא מתוך התנשאות או התיימרות להיקרא ציוני/מתיישב/מלח/מלך הארץ
  מה שמוביל אותי להגיב על הנושא המדובר ביותר פה – אשכנזים/מזרחיים.

  אנחנו יכולים לשוחח שעות. אבל כמזרחי (שזה באמת לא משנה אבל לצורך הדיון אז שיהיה, על אף ששמי הולך לפניי בבחינת ה"עדה".)
  חורה לי לראות "מזרחיים" אחרים, שטוענים לגזענות, תוך כדי כינוי אשכנזים כ"לבנים".
  זה מבחינתי שווה ערך לומר – "אני שונא גזענים וערבים."
  אני לא מרגיש בעמותה ואף לא הרגשתי – מיעוט "שחור". אם נושא כזה עולה בכלל בנינו לבין עצמנו, זה עולה בצורה הומוריסטית.

  עזבתי את הקריות לטובת הדבר הנ"ל, שוב, לא ויתור, לא התנשאות ולא כלום, להיפך – אני לומד בשדרות, גר בבאר שבע
  ואפרופו באר שבע, אני כבר מתקשה לדמיין את היום שאצטרך לעזוב את העיר הזאת. ואם להשוות למקום מגוריי הקודם,
  האנשים הם אותם אנשים! אז כן, אני גאה שכתוב לי בתעודת הזהות שלי שאני באר שבעי, ובזכות האנשים הסובבים אותי בעמותה, ובזכות תושבי העיר – אני מרגיש שייך.

  להגיד שאני קולוניאליסט? , גונב קורת גג לאם חד הורית? מה-הקשר? אין קשר בין מחט לתחת.
  נגיד ואין הסכמה על העשייה של העמותה, אבל תשלום שכר דירה אני משלם, את הלימודים אני משלם (באמצעות פיקדון של שירות צבאי מלא שעשיתי, או באמצעות פר"ח שאני מבצע 3 פעמים בשבוע מפגשים עם ילדים על מנת לשלם את לימודיי)
  אז מה ההבדל ביני לבין אחד מהנגב שבא לגור בחיפה וללמוד שם באוניברסיטה? גם שם יש חד הוריות והדירה שהדרומי משכיר בחיפה היא אותה דירה שאני כצפוני משכיר בב"ש, אבל אחרי הכל אנחנו הסטודנטים גם כן לא שכבה חזקה במיוחד באוכלוסייה. על מה הטענה?

  לסיכום- באתי לגור בנגב, ללמוד, לחיות ולהשתלב בקהילה – אם אפשר שזה יהיה בנגב וטוב לי עם זה אז למה לא?
  כי כן – זה חזון ! וזכותי כתושב מדינת ישראל לראות את עצמי כחלק ממה שמישהו קצת חכם מאיתנו חשב עליו לפני 50 שנה.
  גם הרצל הקדים את זמנו ב50 שנה, אז גם אבות אבותינו מתיימרים על קיום המדינה? לא- הרי זוהי זכותם, ולא ניתן לקחת מהם את הקרדיט הזה, אשכנזים ומזרחים כאחד. במקום לפצל את התרבות הישראלית הצברית לאשכנז-ספרד, צריך להתחיל להתעסק בעיקר.
  המדינה שלנו בסכנת הכחדה – מבחינת אוכלוסין ומבחינת מדינות אויב. במילים אחרות , העיסוק באשכנזי-ספרדי הוא די פאסה.

  לסיום סיומת- כאחד השייך לעמותה, ולא אף אחד לא התקשר להגיד לי להגיב פה, אל תשפטו אותי על סמך טענות חסרות ביסוס.
  למי מאלה שטוענים את טענות חסרות הביסוס האלו, אתם מוזמנים לבוא לראות מקרוב את המתרחש,
  אולי בשנה הבאה תמצאו את עצמכם שכנים שלי ותבינו קצת יותר לעומק על מה אני מדבר.

  בברכה,
  דודו עזרן- סטודנט ישראלי – בנגב.

  (על מנת לחסוך תגובות שלא מקדשות את המטרה – אז : אני לא "משתכנז", בדירה שלי חצי מהזמן אני ושותפיי מדברים במרוקאית
  ובחנוכת בית שלנו עשינו טקס חינה מרגש. אהא! ).

  פורסם ע"י דודו עזרן | 21 במרץ 2012, 12:03 pm
 45. דודו יקר ואחרים, קחו נשימה, תקשיבו רגע. עזבו לרגע את פעילותכם החברתית המבורכת, היא לא הנקודה בכלל . בואו נתמקד באידיאולוגיה של עמותת איילים ואיך היא משרתת את המדיניות הגזענית של המדינה מאז ועד היום.

  העניין הוא לא אם אתה מזרחי אשכנזי, צ'רקסי או משתכנז או לא יודע מה. זה ממש לא העניין. השאלה היא מאוד ברורה האם מפלים מזרחים בתחום הקרקע והדיור. התשובה היא במפורש כן, ותחסכו את הוייכוח, לכו תקראו ותחקרו, קצת מאמץ מצידכם לא יזיק. אתר "המעברה" הוא בדיוק לאנשים כמוכם שאומרים "אבל זה היה בשנות ה50 " "זהו זה נגמר" אז לא, מצטער לאכזב, זה לא נגמר. מזרחים וערבים אלה אוכלוסיות שמנושלות מקרקעותיהם מאז ועד היום, מזרחים בשכונות מצוקה מסולקים מדירות של הדיור הציבורי ושכונות שלמות של מזרחים וערבים נהרסות כדי לבנות בתים לעשירים, שעה שאשכנזים נהנים משטחי ענק שבבעלותם ומבתים שנתנו להם בקום המדינה עליהם כלל לא שילמו. על בגץ הקרקעות שמעתם? כפר שלם? ליפתא? דהמש? שכונת הארגזים? לא, זה לא היה בשנות החמישים, כל השכונות האלה מאויימות כרגע בצוו פינוי.

  השאלה השניה היא האם איילים לוקחת חלק במערכת שמפלה מזרחים (כציבור, לא אתם אישית) וערבים ומנשלת אותם מבתיהם וקרקעותיהם, התשובה היא בהחלט כן. עמותה שלוקחת מהמדינה קרקעות ובונה עליהם בתים ומיישבת שם אנשים לפי קריטריונים שהיא קובעת, סטודנטים שעשו צבא עם הקפדה לרוב "איכותי" מהמרכז, היא לחלוטין עמותה גזענית שמשרתת את המדיניות המפלה מזרחים וערבים. וזה לא אומר שאתם לא בסדר, זה רק אומר שאתם צריכים לחשוב שוב על כוונותיה של העמותה אותה אתם מייצגים . וגם אם לכם כפרטים לא נעים עם ההגדרה מזרחים אשכנזים, קחו אחריות על הקולקטיב ממנו באתם ואל תעצמו עניים על אפליה ברורה בתחומים שונים, בין היתר בתחום הקרקע. מספיק מובן או שתחזרו שוב לטיעונים האישיים? .

  אתם צריכים לענות באופן ברור, האם אתם עומדים מאחורי האידיאולוגיה של עמותת איילים?
  אם אתם יכולים להיות ביקורתיים כלפיה אז יש מה לדבר ואני הייתי מציע שהדיון יתרכז באידיאולוגיה מאחורי העמותה
  (ואולי בכלל אידיאולוגיה של התיישבות, ציונות ..) ולא לעניינים פרסונליים.ֿ

  זה שיש דרומים מזרחים בעמותת איילים לא מוכיח כלום. גם זה שיש פעילות חברתית באיילים לא אומר חצי דבר. אלו טיעונים ֿשלא קשורים בכלל למטרת העל של העמותה ולהשלכות ההרסניות שהיא גורמת לשכבות המוחלשות בדרום .

  פורסם ע"י ניסו | 21 במרץ 2012, 2:46 pm
  • ניסו. האם למדינה יש מדיניות גזענית בתחום דיור וקרקעות? האמת, אני לא באמת יכול להגיד שאני יודע. לדעתי לא. לדעתי לממשלה הנוכחית ולכמה האחרונות שהיו יש מדיניות שפוגעת בשכבות חלשות ומחזקת את החזקות בלי קשר להבדלים ביניהם. נכון שבהכללה המזרחים עדיין במצב כלכלי פחות חזק מאשכנזים בגלל עוולות / פגיעה מכוונת שנעשו בעבר. אבל – נניח שיש מדיניות גזענית.

   לגבי השאלה השניה. כן איילים פועלת בשיתוף פעולה עם המדינה. היא לא מיישמת המדיניות של המדינה, אלא היא נעזרת בה כמו הרבה עמותות אחרות. אם המדיניות היא גזענית לשיטתך, אז זה לא משנה שאיילים נעזרת במדינה לצורך מטרות העמותה. כלומר איילים מקדמת את מטרותיה בעזרת המדינה, היא לא מכתיבה למדינה את המדיניות הגזענית, ואם היא לא היתה נעזרת בה אז מדיניות המדינה לא היתה אחרת. בכל אופן כל זה נעשה באופן חוקי ומוסדר לחלוטין. כמה שידוע לי אנחנו במדינה דמוקרטית (לפי רוב הדיעות) מכאן שאם יש בעיה בחוקים, אז הבעיה היא בעם בסופו של דבר.

   עכשיו לגבי הקביעות שאני לא מבין מאיפה הבאת אותן. אתה צודק שאיילים מצרפת אליה סטודנטים לפי הקריטריונים שלה, זאת לחלוטין זכותה כעמותה. כעמותה יש לה מטרה ברורה והיא מצרפת אליה את הסטודנטים שהיא חושבת שיקדמו מטרה זו. אתה טועה בקריטריונים שאתה משייך לעמותה – אין שום דגש על סטודנטים מהמרכז – אם יש כזה אז מישהו שם מתבלבל כי יש הרבה מאוד אנשים מהפריפריה בכל כפר. אני לא יודע מה כוונתך ב"איכותי" אבל שלא כמו מה שחלק אמרו כאן – יש הרבה ייצוג למזרחים בעמותה (אם זה בכלל משנה למישהו, לא שאני מבין למה זה משנה). השאלות המרכזיות ששאלו אותי כשהתמיינתי לעמותה היו על עשיה חברתית שעשיתי בשלבים אחרים בחיים ומה זה ציונות בשבילי. קרא לי תמים אבל לדעתי אלה באמת הקריטריונים שלפיהם ממיינים לעמותה.
   כאן אני מגיע לטעות נוספת שלך. הטעות היא בהפרדה בין העמותה לבין הסטודנטים בה. זה נכון שאין זהות מוחלטת, אבל רוב מקבלי ההחלטות – גם של מיון סטודנטים מועמדים, גם של ניהול כפרים וגם של תחומים יותר נרחבים בעמותה, הם כאלה שהתחילו בתור סטודנטים רגילים בעמותה. כך שהסטודנטים האינדיבידואלים שמגיבים כאן, הם כן ייצוג למי שאח"כ נהיים בעלי תפקיד בעמותה, וכך לעמותה עצמה.

   פורסם ע"י ניר | 21 במרץ 2012, 6:06 pm
   • יש לי שתי הערות —

    מפריע לי לשמוע שהמדיניות הכלכלית או החברתית פוגעת באוכלוסיות מזרחיות *באופן מקרי לחלוטין*. אני לא מסכים עם זה. אין שום דבר מקרי ביחסים הבין-עדתיים בישראל. אני אתן דוגמא: לפני כמה שנים החליט ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, להוריד את כל הבאסטות, הניידות והנייחות, מהרחובות. הבאסטיונרים היו כולם כרובם מזרחיים ופלסטינים. האם ההחלטה של ברקת היא החלטה זדונית, שנעשתה מתוך תודעה גזענית גלויה, בכוונת 'אתנקל להם, להם ולא לאחר'? אני לא חושב. העניין היה, שהוא לא ספר אותם. זוהי הצורה הכי מוכרת של גזענות ממסדית: תשלובת של אדישות ורשע, שעורבבו כל כך, עד כדי כך שאי אפשר כבר להבדיל בין שתי הרכיבים. הדפוס הזה נראה גם ביחס הממסד אל טרגדיות לא-אשכנזיות אחרות ברחבי הארץ, וכבר נימנו כאן כמה מהן (ע'י עמית בוטבול).

    שנית, אני רוצה לומר משהו על העזרה שאתם נותנים לקהילה. מצד אחד, אני מעריך מאוד סטודנטים שעושים פר'ח, אני מעריך גם את בנות השירות, ואת המתנדבים הפנסיונריים והצעירים שמתחזקים היום את מרבית השירותים החברתיים. מצד שני, אני חושב שצריך להסתכל הרבה פעמים גם על מה שמסביב לעזרה עצמה. האם העליה של אחוזי מתנדבים בשירות המשטרה מקלה על המשך שחיקת השכר — הביזיוני בין כה וכה — של השוטרים? זו רק דוגמא. העיקרון כאן הוא להתבונן בדבר בראיה ר ח ב ה. התמונה הרחבה, במקרה הזה, לא יפה. במינימום, זה אומר דרשני. ואם יש ביקורת, אז אי אפשר להדוף אותה עם הטענה, הפופולארית מאוד כאן, שאנשי העמותה מתנדבים בקהילה. זה מזכיר לי את הטענה של מתנחלים, שהם מעסיקים פלסטינים בישוב שלהם. כמובן, שבתנאים זוועתיים ובלתי-חוקיים בעליל. כמובן, שההתנחלות חסמה כל מקור פרנסה אחר לאותה אוכלוסיה מקומית. בקיצור — צריך להיות זהיר מאוד, ולברור את המקרים שבהם עזרה היא אמצעי להלבנת התנהגות לא כשרה ולא אתית, ממקרים של הושטת יד לעזרה, שאינה תלויה בדבר, ושיכולה להביא להתקוממות והתרוממות כלכלית אמתית.

    פורסם ע"י איתי_85 | 22 במרץ 2012, 2:40 pm
   • אני לא מבין מה אתה אומר בעצם?
    לא להתנדב? לא לתרום מזמננו ומאמצינו למען ילדים בפריפריה? לא להתנדב למשמר האזרחי (כי זה שוחק את שכר השוטרים)?
    מה שאתה מבקש בעצם זה לענות לעוול בעוול אחר- אל תתנדבו! תנו למדינה שלנו להרקב! אל תעזרו למי שצריך, גם אם אתם ממש יכולים!
    אלו הערכים שאתה מכוון אליהם? איזו פרקטיקה אתה מציעה מעבר לדיבורים גבוהים ללא מעשים?

    פורסם ע"י אבי | 22 במרץ 2012, 4:02 pm
   • (אבי–) אתה מדבר כאילו לא קיימים, אפילו בעמוד הזה ממש, אנשים שמביעים את הבעיות והצרכים האמתיים שלהם. הקדמתי ואמרתי שאני מעריך כל מי שתורם לקהילה שבתוכה הוא חי. ואני באמת ובתמים מרגיש הערכה, ולפעמים הערצה, לאנשים כאלו. אבל הנה, נחשפו ממדים נוספים לעשיה. אז תקשיב לאנשים, ותתחיל לגבש פרקטיקה שמכילה בתוכה את הצרכים האלו, את הפרספקטיבות האלו. קח בחשבון שיש מקצוע — שלוקח 3-5 שנים ללמוד — שעוסק בדברים האלו (עבודה סוציאלית קהילתית). אבל אתה לא מקצוען. אז אם באמת באת להועיל, לא יזיק לך פשוט לפתח גישה עם טיפה יותר ענווה ועם ראש מעט יותר פתוח לביקורת.

    פורסם ע"י איתי_85 | 22 במרץ 2012, 8:31 pm
 46. מטרת עמותת איילים היא: חיזוק ההתיישבות היהודית בנגב ובגליל!
  אך עושים את זה?
  אך גורמים לכך שבכביש באר שבע דימונה לא יזרקו עלינו אבנים ולא ניסע ברכבים ממוגנים – מביאים (ולא משנה מאיפה, ולא משנה איזה עדה) להתיישב בנגב ובגליל.
  כיום זה הדרך שעמותה יודעת להביא, אם יש לכם פתרונות והצעות, נשמח לשמוע, לבחון ולקדם!
  תבואו עם פתרונות, לא עם אשמות ולא עם הרגשת קיפוח!
  פתרונות תכלס, שאתם עושים (חוץ מלכתוב בבלוגים) ואפשריות שאתם חושבים שהם מה שיחזקו את ההתיישבות היהודית בנגב ובגליל!!
  באמת שנשמח ללמוד וללמד.
  ואל תרדו לרמה "מי שם את העמותה לקדם מטרה זו" או "למה צריך לחזק וכו'" . כל אחד, קבוצה או עמותה יש להם תפקיד בעולם לשרת ולקדם. אם אתם מאמין בזה או לא…זה המצב הקיים! השאלה אם אתם רוצים לתעל את המערכת (לפי דעותיכם) אל להמשיך להתבכיין ולהיות צרי עין?!
  כיום, כמו שכתבתי זה הדרך שהעמותה יודעת להגשים את החזון והמטרה שלה.כפרי סטודנטים וגרעיני התיישבות.
  נכון ,יש ניסוי וטעייה, יש למידה וחשיבה. אך לצערי לבנתיים מפה עולים רק טענות ומענות, רק מירמור וזריעת שינאה.
  אף אחד לא כתב מה הוא עושה למען אותם נזקקים או חסרי דיור, מה הוא כיחיד או כקבוצה פועלים ואף אחד לא בא עם פתרונות!! כל אחד בא עם "המזרחיות" שלו, וחשוב שהוא מניף את דגל הדמוקרטיה, השוויון והצדק!
  תקחו את הפלטפורמה הקיימת כאן של השיח (שהוא ביזיוני ביותר) , ותעלו את רמת הדיון למקום של למידה והכנסת ערך מוסף לבלוג ע"מ שנצא כולנו לומדים, מתייעלים ומביאים למקומות של שותפות והצלחה…
  הרי כוללללנו היינו בשד' רוטשילד….

  פורסם ע"י مغربي | 21 במרץ 2012, 5:50 pm
 47. אנחנו דווקא לא היינו ברוטשילד, היינו במאהל האין ברירה בירושלים. כאן המחאה נראתה אחרת מהפסטיבל ששם, כאן ספרו גם אנשים שלא באו ממעמד הביניים, אולי בגלל זה הבחורה הנחמדה והאיכותית לא באה אלינו לקרוא לנו לנצל את התקציבים הרבים שמוזרמים אליה לפריפריה.
  הטענה שזורקים אבנים בכביש דימונה- באר שבע היא מגוחכת. אם אתה היית גדל בכפר שלא מוכר ע"י המדינה, בלי תשתיות של מים, חשמל, חינוך, כבישים וכו', אם היית רואה את הבית שהמשפחה שלך בנתה במו ידיה נהרס ולא מוצא את ההגיון חוץ מבגלל המוצא שלך, אם לך לא היו פעיליות אחרי הלימודים, אם ההורים שלך היו מתפרנסים בקושי בגלל העדר הזדמנויות, אז גם אתה היית מזלזל באנשים שכל הדברים האלה לא קרו להם וחולפים על פניך בכביש כאילו אתה שקוף.
  הפיתרון הוא להזרים תקציבים אליהם, להתחיל לספור אותם, לא לתת להם רק בתנאי שהם יעברו דרך הצינור שלך. דרך החינוך שלך, שאתה רוצה להקנות להם, שחס וחלילה לא יחשבו בעצמם או יתפתחו בעצמם.
  אין פה רק טענות ומענות, יש פה מספר אנשים שניסו להסביר את הבעייתיות ואת האלטרנטיבה אבל אתם בוחרים רק לראות את הביקורת ולראות אותה באופן צר ונקודתי. זה אתה שמפספס את הדיון כאן.

  פורסם ע"י ע.פ | 21 במרץ 2012, 6:16 pm
 48. התגובה הראויה ביותר לכל המסרבים/ות בתוקף להכיר בקיומה של גזענות בישראל של היום ובקשר בינה לבין מדיניות הקצאת המשאבים הממשלתית (בין השאר בנושא הדיור), אלה שלא מוכנים להודות בפערים הקיימים ביניהם ובין מי שלעולם לא יוכלו להתנדב בעמותת "איילים" (אגב, מעניין שלא מצאתם לנכון לתהות האם באמת סביר שבריאיון הקבלה שלכם/ן לעמותה ישאלו אתכם/ן על הציונות שלכם/ן, כאילו לא ברור מאליו שכבר כאן מסמנת העמותה את קהל היעד שלה), אלה שלא מסוגלים להתמודד ברצינות עם הטענות שהועלו כאן בנוגע לבעייתיות שבפועלה של העמותה ובקשרי ההון-שלטון שעליהם היא מתבססת, באופן ספציפי בנושא הדיור –

  הפוסט החשוב והמצוין שכתבה ליטל בר, פעילה במחאת הדיור הציבורי:

  http://diortzibury.wordpress.com/2012/03/12/%D7%90%D7%91%D7%9C-%D7%94%D7%9F-%D7%A7%D7%99%D7%91%D7%9C%D7%95-%D7%A1%D7%99%D7%95%D7%A2-%D7%9C%D7%90-%D7%A9%D7%99%D7%A9%D7%AA%D7%A7%D7%95-%D7%95%D7%99%D7%92%D7%99%D7%93%D7%95-%D7%AA%D7%95%D7%93/

  אביב דרעי

  פורסם ע"י avivderi | 22 במרץ 2012, 12:58 pm
 49. טוב
  אני אהיה יותר בוטה כי השרשור הזה הפך לצעקות של מגיע לי… במקום עשיתי, בואו נראה איך העיריה יכולה לעזור לי
  1. "קארוילות הפאר" של גרעיני ההתיישבות נקנו מכספי תורמים, רוצים גם? הקימו עמותה גייסו תורם שיתרום לכם וגם לכם יהיו
  2 תלונות על מחירי קרקע זולים? לפני 6 שנים, נפש חיה לא הסכימה לקנות קרקע באשלים, וכל אחד מהמתלוננים פה יכל לקנות מגרש. אבל אף אחד לא עשה זאת. אחרי שאיילים שינו את הישוב כי הם גרים בתוך הישוב, ההרחבה שהיא אוויר לנשימה לישובים זעירים שכאלה יצאה לדרך, אני משער שהסיפור בדימונה
  3. קיבוץ שדה בוקר ומרבית קיבוצי רמת נגב קלטו וקולטים גרעינים מכל הסוגים לאורך השנים, אתם מוזמנים, אני בטוח שראש המועצה ישמח
  4. המילגות של איילים – מילגות פרח, כל סטודנט שיבחר לעשות פרח יכול לקבל מלגה דומה

  כל הנאמר אינו סותר את בעיית יוקר מחייה בישראל, אבל אפשר להתעסק בלצעוק ואפשר לדאוג שלכל אחד מאיתנו יהיה עתיד טוב יותר כמו החברה של איילים
  ממני
  בוגר איילים גאה

  פורסם ע"י קרנף | 23 במרץ 2012, 4:00 am
 50. http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4083778,00.html

  מתוך הכתבה:

  "עמותת 'איילים' היא עמותה אידיאולוגית של יהודים בלבד, הפונה ליהודים בלבד בשם הצורך שהיא לקחה על עצמה, משום מה, להמשיך את החזון הציוני של התיישבות (בעידן שבו כבר יש די והותר יישובים)", כתבה ד"ר חמוטל צמיר, מרצה במחלקה לספרות עברית.

  ד"ר נחום קרלינסקי, מרצה במחלקה להיסטוריה של עם ישראל, הסביר את התנגדותו בכך שהעמותה היא פוליטית, המדירה סטודנטים לא יהודים מתוכה. "מטרתה העיקרית היא התנחלות יהודית במרחב האורבני ברחבי הארץ", כתב לחברי הסגל, "תוך שימת דגש על המרחב האורבני של ערים מעורבות כמו עכו ובאר שבע".

  פורסם ע"י כתבה בויי נט | 24 במרץ 2012, 1:03 pm
 51. חברי איילים היקרים- המלצה חמה עבורכם- סגלו לעצמכם את סגנון הפעולה של מורינו ורבינו חלוצי עליה שניה ומחוללי הציונות- התרכזו בעשיה, אל תשכחו את צדקת הדרך. כל אותם מקטרגים אינם אלא גלגולים חוזרים של בעלי תכונות גלותיות ובעלי דעות אנטי ציוניות הנובעות מחיים משוללי יצירה ועבודת כפיים. הם אינם רוצים לקחת את עתידם בידיהם ולעולם לא יעשו זאת. רק לשבת ולבכות- כך מאז ועד עולם

  פורסם ע"י השומר | 24 במרץ 2012, 5:47 pm
  • יש כמה אנשים בכמה מקומות מנוחשלים שישמחו ללמד את התחת המתנשא שלך על עבודת כפיים.

   פורסם ע"י איתי_85 | 26 במרץ 2012, 12:33 am
  • ההודעה הזאת היא עוד הוכחה לצדקת הביקורת נגד איילים: ציונות, שמרנות, גזענות, התנשאות, טיעונים שלקוחים משיח של תחילת המאה שעברה.
   כל הגועל שהציונות הביאה לכאן – בגרסה של 2012. איכס.

   פורסם ע"י אנטי-גזעני | 26 במרץ 2012, 11:48 am
 52. גם אני הייתי לפני כמה שנים בעמותת -"איילים" . אייליסטים יקרים : לא כולם חייבים לאהוב אתכם ,לפרגן לכם ולהצדיע לכם . יש לכם את שמעון פרס , נוחי דנקנר ,ריפמן וכוווולם. אתם מתרגזים כי תקפו כאן את הפוסטר שלכם , את המערכת השיווקית שלכם שאתם כה מתגאים בה ( אותי היא מבחילה ..ואני מופיע בה למרבה האירוניה ) . שאלת הדיור הציבורי , ולא רק לדעתי ולדעת עמית ,דורשת בדיקה מחדש והעלאה של שאלות לא פשוטות מבחינתכם . מי זכאי לדיור ציבורי ? כנראה לא אני וגם לא אתם . החלום של חלק לא מבוטל מכם על סובטנציה בורגנית בדרום תמיד נראתה לי בעייתית ..גם לפני ארבע שנים . וזה בדיוק מה שנראה מטופש ומנותק בעיניה של נטע אלקיים :" הנה , נשתה קצת עראק איילים או איילות בקראוון ואולי נפגוש את עקום או עקומת חיי שם בין הדיונות החשופות ..שם זה יקרה ! בארץ ללא העם ". חוץ מזה , לגבי הקראוונים – אשתמש בפראפרזה עכשווית של גאון השיווק , ראש ממשלתנו הדגול : "אם זה נראה כמו התנחלות , ומרגיש כמו התנחלות אז זו וודאי התנחלות " . יתכן מאוד שצריך קצת מילואימניקים ושש בש כדי להשלים את החזון. בקיצור , מערכת השיווק שלכם מזמינה את זה , כמו גם חלק ממטרותיכם הסמויות והגלויות . נסו לגלות קצת יותר הבנה לביקורת . אתם כבר מזמן ניצחתם , כולם מחבקים אתכם אז מדוע אתם נלחצים ממי שלא מחבב את המיינסטרים בציפוי הבוץ הסביבתי וה-"דק" שלכם ?

  פורסם ע"י נדב פרץ | 25 במרץ 2012, 3:45 pm
  • אז מה שאתה אומר בעצם זה שצריך למתוח קצת ביקורת לשם ביקורת כי אף אחד לא עושה את זה?
   אני לא מצליח למצוא פה שום טענה קונקרטית
   מספיק עם הקונספירציות אף אחד לא כאן כדי להזיק, מה ההתעקשות לזרוק בוץ על כוונות טובות של אנשים!?

   פורסם ע"י אבישי אדרי | 1 באפריל 2012, 2:58 pm
 53. שמי אילנה ואני חברה בגרעין הצעירים בדימונה. אני גרה בדימונה כבר כמעט 6 שנים, כשנתיים מתוכם בדירת עמידר ואני בת להורים יוצאי מזרח אירופה. הגעתי לאיילים כי הרחקתי מההורים ורציתי לגור במקום קטן, עם שכנים טובים וכן בשכר דירה מוזל ולא חשבתי שיש בכך כל פסול. מישהו כאן, אני חושבת שזה היה ניסו, קרא לחברי איילים בהווה ולשעבר לצאת קצת מהבועה לא לקחת אישית ולנסות להתמודד עם הביקורת. אני חייבת לומר שכל מיני אמירות מלאות בוז ושנאה שנאמרו בתחילת ההתכתבות פתחו את השיח הזה על רגל שמאל. היום במרום גילי אני יכולה להכיר בעבודה שיש בעייתיות קשה במדיניות של עמותת איילים. זה לא נחת עלי באתר מעברה ואני חייבת לומר לכם שאם אתם רוצים להיות סוג של "מורים" וללמד מישהו משהו או להאיר את עיניו לגבי דבר את חייבים לשנות טונים. אף אחד, אף אחד לא מוכן ללמוד ממי שהוא מרגיש שבז לו. אם אתם רוצים להיות מורים אז תהיו המורים שהייתם מאחלים לעצמכם. האמירות הגסות והכוללניות על האשכנזים "העשירים" מקוממות באופן בלתי רגיל ואני לא יכולה לסבול את זה שרק בגלל שאני אשכנזייה מניחים לגבי שרשרת של הנחות בלי לראות אותי ממטר. הורי עלו לארץ ועבדו קשה כל חיייהם והאופן שבו הם חינכו אותי מביא אותי לבוז למסורת המפאייניקית בדיוק כמוכם.
  אני מודה שיש בעייתיות עם המגורים בדירות עמידר אבל כדי שתכירו גם בעובדה כי בתקופה שאיילים הגיעו להסדר עם עמידר, היה זה כמה שנים לפני קפיצת הנדל"ן, היו שפע של דירות שעמדו ריקות בעיר ובייחוד דירות בקומה הרביעית אותם קיבלה איילים. בשכונת מלכי ישראל בה אני גרה היום היו דירות ריקות מוזנחות מאוכלוסות בידי יונים ותגידו מה שתגידו אבל באותה התקופה האיוש שלהם היה מבורך. היום התמונה השתנתה, המחירים עלו ואנשים מוכנים לגור בקומה רביעית ואולי נראה שהגיעה העת לבחון דברים מחדש. אך האמת שלפני שכולנו מחליטים מה נכון ומה צודק כדי גם לשאול כמה מהשכנים פה בשכונה אם היו רוצים לראות את כל הסטודנטים מתקפלים מפה. אני לא רוצה לדבר בשמם אז אני מזמינה אתכם לבוא ולברר (ולא עמית לא רק עם שכנה אחת בלבד ששנינו יודעים מי היא). אני לא משתמשת בטיעון הזה בשביל צידוק להישאר בדירות אבל אני מנסה להראות ששום דבר הוא לא שחור ולבן כמו שאנשים מנסים להראות פה.
  אני בהחלט מסכימה שעמותת איילים לא פועלת מהמניעים הנכונים, אני חושבת שהיא צריכה לעדכן את המדיניות שלה אבל יחד עם זאת קרו הרבה דברים טובים במסגרת פעילותה ולהציג את כל חברי איילים כמי שכל מטרתם לייהד, לשכנז ולגאול את הנגב זה פשוט עיוות. אנחנו בטח לא פה לא כדי לפורר ולא להלבין את המרקם החברתי. החברה הישראלית היא חברה של מהגרים, היופי שלה הוא בצבעייה וברגע שזה יאבד היופי יאבד. אבא שלי שעלה לכאן מרומניה לא הרגיש שהוא מגשים איזה סטיקר ציוני אליו לא התחבר מעולם. אף אחד לא הטיף לי ציונות בבית ושלח אותי למשימה לאומית.
  באופן כללי ביקורת היא דבר מבורך ומפרה גם אם היא גוררת התמודדות עם אמיתות לא נעימות תבינו יחד עם זאת שאדם לא יכול לירוק לבאר ממנה שתה. באופן פרדוקסלי מי שהביא אותי לדימונה זה איילים וכאן העברתי שש שנים מהמשמעותיות בחיי הבוגרים ואני חייבת להכיר להם תודה על זה. מעבר לכך החיים בדימונה, העבודה ההתנדבותית והאנשים החדשים שהכרתי הם הם שפתחו בפני שיח חדש שלא הכרתי. גדלתי בערים או בשכונות פריפריאליות כל חיי אבל המילה הזו מעולם לא הייתה בשימוש אצלי. כאן למדתי לראות את גודל הבעיות החברתיות שהמדינה שלנו מתמודדת איתן גם בזכות עמית שאני מוכנה להודות שהאיר את עיני בהרבה דברים. יחד עם זאת עמית- לקרוא לאנשים לא לרדת לפן האישי ולהיות עניינים- תעשה לי טובה… זהו גבול שאתה מזמן חצית אז אל תתייפיף. אתה לימדת אותי שבן אדם/בת אדם צריכים לאהוב את המקום ממנו הם באו. ממך לקחתי את זה. העיסוק בעדתיות מהזווית הזו אמור להיות סביב אהבת עצמך ושורשייך ולא סביב שנאת האחר והדברים שאתה מפיץ על הגרעין הם לא תמיד אמת. אז דין וחשבון צריכים לעשות כל הצדדים. אני מסכימה שיש אפלייה ויש גזענות במדינה (למרות שאני לא מוכנה שתפילו אותה על הורי) בייחוד במה שנוגע לחלוקת משאבים. יחד עם זאת אני לא חושבת שמתחם הקראוונים הוא סמל עוולת הצדק החלוקתי. אני האחרונה שתחשוב שצריך להזניח את השכבות המוחלשות ובטח לא את החד הוריות אבל היציאה ההיא שכאילו כל קרוון גוזל מאמא חד הורית- איזו איוולת מסיתה. יש לטפל בשכבות החלשות ויש לתת מענה לצעירים. עיר צריכה לדאוג לנתמכי הרווחה שלה וגם היא צריכה לתת מענה לצעירייה. זה לא אחד על חשבון השני, זה לא אחד במקום השני. זה צריך לקרות אחד לצד השני. להציג את זה אחרת עם כל הכבוד זה עיוות בעיני. מתחם הקרוונים הוא השקעה בעיר ובצעירייה ובתום שלוש שנים תוכל העיר לעשות במתחם זה כרצונה ואולי להקים גרעין נוסף של צעירים- מה לעזעאל רע בזה?
  אני חושבת ששני הצדדים צריכים לעבור ביקורת עצמית מפוקחת אז אל תשחקו אותה כאילו אתם טובים יותר, כאילו אתם רודפי הצדק ואנחנו סמל העוולה.

  פורסם ע"י אילנה | 26 במרץ 2012, 12:40 am
 54. עמותת איילים, כמו בינה, ועוד שאר עמותות שבאות לעשות טוב במקומות "פראיים" הן תנועות קולוניאליסטיות אי אפשר להתעלם מזה. הם מגיעים במסווה אידיאולוגי די מהודק כאשר בפועל מדובר במנגנון הבא לנצל את הפריבילגיות שלהם במרחב המוחלש. עושיםאת זה בדימונה, בלוד וגם בדרום תל אביב. איך יודעים שמדובר בקולוניאליסטים? הם יגיעו רק כאשר יוכלו לנצל את המרחב ואת מה שיכול לספק להם וזאת על חשבון תושבי המקום המוחלשים. הם לא אנשים רעים, זהו טבע אנושי בשילוב של בורות, לעיתים יהירות. אבל אני כן מאמינה שאפשר לדבר איתם, מי שיש לו זמן וסבלנות מוזמן להעביר אותם שיעור בפוסט קולוניאליזם או לקנות להם ספר בנושא. בדרום תל אביב אפשר לראות איך מבנים עירוניים השייכים לתושבי הדרום עוברים למרות מאבק עיקש של במועצת העיר ובתקשורת נגד זה, לעמותת בינה. ככה זה קולוניאליזם – החיים בבאדולינה. מקומות שבהם יש אחוז שצריך להינתן לתושבי הדרום המוחלשים מספק את הצורך לאותם תושבי ג'נטריפיקציה שמנצלים את היותם תושבים מחוזקים עם כתובת של מוחלשים (למשל בכניסה לבית ספר לטבע וכו').

  פורסם ע"י יעל בן יפת | 26 במרץ 2012, 11:47 pm
 55. אני משתוקקת שתלמדו אותי, אנא תקנו לי ספר שאשכיל, למעשה אני יכולה לקנות לבד כי אני תושבת מחוזקת עם כתובת מוחלשת. אני ממש אוהבת את זה שמספרים לי את עצמי, אפילו לא ידעתי שאני כזאת. חבל שאת לא רואה כמה מתנשאת את נשמעת, מסתבר כי זו אינה תכונה ששמורה ללבנים בלבד

  פורסם ע"י אילנה | 27 במרץ 2012, 9:06 am
 56. תקני בעצמך. וממליצה שתתחילי עם אלבר ממי ודיוקן הכובש בספר של יהודה שנהב: http://www.vanleer.org.il/heb/publications.asp?id=7.
  תקראי ואז אולי תביני שעדיף שהאגו שלך ייפגע כאשר קורה מצב לא טבעי מבחינתך שהילידים מלמדים אותך משהו.
  נכון זה אולי נשמע מתנשא אבל יש מקומות שבהם המאבק בקולוניאליזם לא הסתיים בהפנייה לספר http://www.text.org.il/index.php?book=0604037 . אז במקום להיעלב כג'נטריפיקטורית נגזלת – תקראי.

  פורסם ע"י יעל בן יפת | 27 במרץ 2012, 11:10 am
  • אני ממש לא בוחרת את המורים שלי לפי צבע או תושבות בתעודת זהות. רוב האנשים לא נענים ל"מורים" שמתנשאים מעליהם. מצב לא טבעי "שהילידים" מלמדים- זה את אמרת. בכל מקרה בלי לתת לכבוד האשכנזי שלי לעמוד בדרכי כן אחפש את הספר. אין בעיה לקרוא, ללמוד, להכיר זוויות חדשות על דברים. אבל שום ספר בעולם לא יגיד לי מי אני. אני, אילנה, לא ג'נטריפיקורית ולא קולניאליסטית. אולי תכירי בעובדה שגם האידיאולוגיות המהודקות שלך לא בהכרח יכולות לקלוע למורכבות של החיים. המשוואה שלך לפיה אם אתה אשכנזי/"משתכנז" והגעת דרך איליים לנגב אז אתה כובש- בפועל לא בהכרח מוכיחה עצמה.
   אני כן לאט לאט מבינה שהשיח הבין עדתי יותר רלוונטי גם להיום ממה שחשבתי בעבר. דווקא מי שהאיר את עיני לכך זה אנשים כמו עמית (ברגעים שהוא הצליח לנהל איתי שיחה בלי לנסות להכפיף או לרמוס אותי- וכן עמית זו התחושה שאתה לעתים משדר) ודוד ביטון בירוחם שיודע לדבר על צבעים והמטען תרבותי הנלווה אליהם. דרך שיחה מדהימה איתו הצלחתי אפילו להבין לא רק איך אני רואה את עצמי אלא גם איך אני נתפשת על ידי אחרים ומה ההשלכות של זה על השיח והתקשורת. יחד עם זאת לא הרגשתי לרגע שהוא מנסה לעצב לי מחדש את האישיות או לסחוט ממני התנצלות קולקטיבית. מי שרוצה לבקר אותי צריך לראות אותי קודם בשביל מי שאני לפני שאוכל להקשיב לו.
   ברבים מהדיונים העדתייים על קולניאליזם וכדומה אני מרגישה שמישהו מצפה שתנחת עלי הארה, אראה את אור עוולותי אעמוד קבל עם ועדה, אתנצל על חטאי ואעזוב וזה פשוט לא הולך לקרות. אני מאמינה בחיזוק הצעירים בנגב ואני גם כן מאמינה שגרעיני צעירים וגרעיני התיישבות צריכים תמיד ללמוד איך לפעול נכון יותר. פשוט אף אחד לא ילמד ממי שקורא לו לעוף מפה.

   פורסם ע"י אילנה | 28 במרץ 2012, 11:54 am
  • ולך יעל, אני ממליץ על נאום הצ'צ'חים של בגין:

   תל-אביב היא לא צרפת, ודימונה היא לא אלג'יר. לפחות תעשי הקבלה נאותה.

   פורסם ע"י חנן | 8 באפריל 2012, 12:40 am
 57. אני שמח שהבנת שיש בעייתיות קשה במדיניות של עמותת איילים, אני לא מתיימר להיות מורה שלך אני בסך הכל אומר את דעתי, יכול להיות שהיא לא נעימה לך, אבל כנראה שגם לתושבי דימונה שמחכים בתור לעמידר לא נעים, אני אשמח אם תבינו את זה אבל יותר חשוב שהעוולות יחשפו לציבור, לגבי אמירות גזעניות, אני מתנגד ולא מאמין שצריך לייחס לך תכונת אופי שלילי בגלל היותך "לבנה" אבל בואי נאמר שמצבך בשרשרת לא כזה נורא בניגוד לערבים אתיופים ומזרחים, את עדיין תהיי הגמונית עם קראווילה כנראה, יפה שאת אומרת שצריך לבחון את הדברים מחדש לגבי הדירות של עמידר אבל בינתיים אתם לא זזים משם בלי פתרון הולם, ואני מציין שלא מעט מחברי הגרעין שלך לא היו סטודנטים בשנתיים האחרונות והם גרו בדירות של עמידר, למה???? לא שאני חושב שאיילים צריכים להיות שם, אבל על אחת כמה וכמה מהנדסים ומנהלים של תכניות שונות בדימונה שלא זקוקים לעזרה, לא מבין למה אתם לא יכולים לשכור דירה כמו כל דימונאי אחר, תתמודדו עם השוק, למה אתם צריכים עזרה של עמידר?, מה זו הבכיינות הזו, "תרבות המגיע לי", אה נכון כי אתם רוצים לחיות ביחד, כמו קיבוצניקים מגניבים, ואז כשתהיו הקיבוץ של דימונה נצעק ביחד צדק חלוקתי, אני מאמין באמונה שלמה שיש לך כוונות טובות, אבל למרות זאת מתחם הקראווילות בעייני הוא סמל לעיוות בחלוקת משאבים. אתם תהיו המעוצה האזורית החדשה, את רוצה לשאול כמה מהשכנים שלך אם הם היו רוצים לראות את כל הסטודנטים מתקפלים מפה? בואי נאמר שיש עוד שלושה או ארבעה שכנים שיסכימו איתך, שנוכחותכם מחזקת אותם, "שהצלתם" אותם, לדעתי זה עדיין לא מצדיק תור ארוך כל כך בעמידר, זה לא בא אחד על חשבון השני? מאוד פשוט: לעמידר מספר דירות מוגבל, כשהם נותנים את הדירות לאיילים ולחלק מגרעין צע"ד יש פחות דירות במלאי, ככה זה עובד, חברי איילים גרים שם ותושבי דימונה מחכים לדירות(מאחורי כל דירת עמידר שנמצאת ברשות איילים נמצא תור ארוך בעמידר) "הצלתם" שלוש משפחות בשש שנים אבל נמנעו במקביל מלא מעט מהזכאים לדיור ציבורי. לגבי הלינקים שיעל שלחה לך אשמח בכיף לעזור, בלי דיור ציבורי ובלי מלגה.
  בברכת תודה שהשבחתם אותנו בנוכחותכם

  פורסם ע"י עמית בוטבול | 28 במרץ 2012, 1:25 pm
 58. את "איילים" לא הכרתי עד לפוסט הזה (ותודה לנטע אלקיים, אם את רואה את התגובה הזו!), אבל כמה תגובות פה הזכירו לי את ההתנהלות האידיוטית של "השומר הצעיר" כשהייתי בשנת שירות בבאר שבע (אני מוכנה לתת להם את הקרדיט שלהם דווקא היו כוונות טובות, אבל השילוב של טמטום, תמימות והתנשאות די דפק את הביצוע).

  מה שכן, יש לי שאלה רצינית על כניסה של קבוצות "חזקות ואיכותיות" לתוך אזורים מוחלשים.
  כשאבישי בניש (מ"מחויבות לשלום ולצדק חברתי") לימד אותנו ביטחון סוציאלי, היה לו משפט קבוע ש"שירות לעניים נהיה שירות עני", רעיון שנראה לי נורא נורא רלוונטי לדיון הזה –
  זה שעיירות הפיתוח בנגב עניות זה בטח לא מקרי, וזה ברור שהפתרון הוא שינוי בחלוקה ובסדרי עדיפויות. השאלה האם נוכחות של אנשים מרקע חזק יותר, עם מקצועות חופשיים וביטחון כלכלי יחסי והיכרות יותר טובה עם השיטה ויכולת לעשות יותר רעש – בתוך השכונות ולא בקהילות מגודרות ונפרדות – יכולה להיות חלק מפתרון אפשרי ושיפור תנאים.

  פורסם ע"י interspem | 28 במרץ 2012, 4:40 pm
 59. אהלן. אני הייתי חברה בעמותת איילים. אידיאולוגיה של התיישבות היא תמיד בעייתית אם אין הסכמה למי שייך השטח. אבל באופן כללי מדובר שטח "פריפריאלי" שלא מקבל תקציבים, שיפור תשתיות או התייחסות, וכשכן, ראש העיר מחליט החלטות משונות מאוד כמו מזרקות מטופשות במקום עצים שיצלו מעט על ההליכה בחום הכבר (באר שבע כמשל.)
  אני לא חושבת שזה נכון להתלונן על אשכנזים תל אביבים שבאים "רק להתנדב" ולא נלחמים עם האוכלוסיה המקומית על כל פרט, למשל לא עולים לקריית הממשלה בדרישה לדיור בר השגה בדימונה, בדיוק כמו שדימונאים וירוחמניקים לא נאבקים לדיור בר השגה במרכז הארץ- ולידיעתכם גם שם קשה מאוד לשכור ולקנות דירה, לאף אחד שאני מכירה אין מיליון שקלים ספייר בכיס לדירה פשוטה. גם אשכנזים עובדים קשה מאוד ולא גומרים ת'חודש. התלונות צריכות להיות מופנות לממשלה ולא לתנועות חברתיות שמנסות, בצדק, לגייס תורמים, וכשבאים תורמים יאכילו וישקו אותם כי ככה העולם עובד. מי אמר לך שלמרוקאים, טוניסאים, תימנים ורומנים אין אידיאלים, או שדעתם פחות חשובה? הממשלה הנוכחית שמה קצוץ עליהם בדיוק כמו על השאר.
  אם את רוצה להתנגד לכל מי שקשור טייקונים, בבקשה: הפסיקי נא לצרוך טלויזיה, סלולרי, לקנות רשתות מזון גדולות, דלק, ביטוח.. אני לא צינית, זה בהחלט אפשרי להמנע מלממן אותם, אבל איך זה קשור לעמותת איילים? איך היא משרתת את קשרי ההון-שלטון-ממון?
  מי שחי בכפר הסטודנטים לא לוקח משאבים מהמקומיים אלא חי בקארוון מושכר (או בדירה שהעמותה ומתנדבים שיפצו ושכרו), לפעמים בתנאים לא פשוטים. עלות המחיה הייתה בהתחלה זולה מאוד, אבל עכשיו אני חושבת שהמחיר כבר זהה לשכירת דירה סטודנטיאלית, ויש גם מלגות יותר משתלמות ממלגת שכר המינימום של איילים. אז מי שמגיע להתגורר בכפר אלו בד"כ אנשים אמביציונים למדי שרוצים לעשות שינוי כלשהו ולהעלות את רמת החיים של כולם, לא רק של עצמם. זה דורש הקרבה לגור במקום שאין בו עבודה, אין בו הרבה אפשרויות בילוי, ואם אין לך רכב לך תדמיין את המדבר היפה שסביבך כי בתחבורה ציבורית ממש לא תצליח להגיע לשם. נשמע פטרוני, מתנשא? את לא יכולה להכחיש שצעירים מהדרום והצפון מואסים בחיי השיממון וחוסר האפשרויות ומחפשים את עצמם בתל אביב. היי, אפילו צעירי רעננה מתחרפנים בעיר המשעממת הזו, יושבים בגינה הציבורית ושותים עראק.

  פורסם ע"י veredsblog | 29 במרץ 2012, 11:02 am
 60. אז אחרי קריאת הדעה ורוב התגובות אגיב בקצרה..
  שמי יוחאי תושב דימונה בעברי חבר בעמותת איילים כיום סטודנט לתקשורת ומתמחה במשרד לפיתוח הנגב והגליל..
  נתחיל בזה שאין דבר מושלם, וגם עמותת איילים לא מושלמת וכנראה שיש המון מה לתקן..
  אבל היום מה שהעמותה עושה זה אחד הדברים הגדולים שקורים בארץ!
  לפני 5 שנים איזה סטודנט היה חושב לבוא ולגור בדימונה או בפריפריה (ואז מה אם הוא מקבל מלגה- המלגה לא משתלמת כלכלית!!) לא בושה לומר- יש היום ערים אטרקטיביות יותר לסטודנטים! ועדיין סטודנטים באים ונחשפים לערים מדהימות שסביר
  להניח שלא היו מכירים בלי עמותת איילים!
  לגבי הגרעין בדימונה מהיכרות עם חברי הגרעין ועם התהליך אותו הם עברו עד לקבלת המבנים צריך לפרגן להם על הסבלנות והרצון להישאר בעיר, שוב היום יש אופציות הרבה יותר אטרקטיביות במקומות אחרים ועדיין חבר׳ה איכותיים (מזרחים ואשכנזים) בחרו להישאר בדימונה משהו שלא היה קורה אם לא היו נחשפים לעיר על ידי העמותה!
  הכי חשוב לי לומר שכל הדיבורים כאן על מזרחים אשכנזים פשוט לא יאומנו צאו מהסרט העדתי כבר!!! זה גובל בפטתיות!!! ועוד משהו, לכל תושבי הפריפריה תפסיקו לרחם על עצמכם ולשדר מסכנות, אף אחד לא בא להציל אתכם, אנשים באו לפריפריה אהבו והחליטו להישאר!
  וכל קבוצה שמגיעה לפריפריה (גם אם יש בה אשכנזים) חבקו את כולם וחייכו אליהם כי כל כח שמגיע לנגב חשוב!!!
  הגרעין עשה לכם חשק?!?! תתחילו להתארגן גם ולבנות גרעין מקומי משלכם! אני בפנים!!!
  (בסוף לא היה קצר) חג שמח!!! 🙂

   

  פורסם ע"י יוחאי קייט | 29 במרץ 2012, 11:44 am
  • כדי לדייק.. פשוט חסרים פסיקים..
   אני תושב דימונה, בעברי הייתי חבר בעמותת איילים, וכיום אני סטודנט לתקשורת ומתמחה במשרד לפיתוח הנגב והגליל..

   פורסם ע"י יוחאי קייט | 30 במרץ 2012, 3:42 pm
  • יוחאי, בהצלחה לך בדרכך לעושר בשירותו של איזה טייקון/שר ממשלה ימני קפיטליסט על גבם של תושבי הנגב. אנחנו נמשיך להאבק נגד הקולוניאליזם הציוני שלך ושל סילבן שלום (המודל שלך לחיקוי, אני מניח) ושות'.
   חג שמח!

   פורסם ע"י אנטי-גזעני | 5 באפריל 2012, 5:48 pm
   • עוד תגובה עלומת שם- "אנטי גזעני".. מעניין מאוד.

    בהצלחה במאבק נגד הקולוניות של אנשים שאכפת להם מהנגב!

    בכל אופן תודה על הברכות, ותמשיך לרחם על עצמך (לקחו לי, שתו לי וכו') בטוח תגיע רחוק!!!

    פורסם ע"י יוחאי קייט | 5 באפריל 2012, 7:10 pm
 61. למען האמת, דווקא ספציפית קיבוץ שדה בוקר מתחזק את עצמו באנשים מבחוץ. הוא מקיים מפעל די מרשים של גרעיני שש בדגש על חינוך יוצר ועבודה עברית בקיבוץ. הם מתגייסים לנח"ל וחוזרים אל הקיבוץ במסגרת השל"ת (שירות ללא תשלום- החלק האחרון של מסלול הנח"ל). המטרה היא גם קליטתם בקיבוץ כדי להצעיר את האוכלוסיה שלו ולחזק את העבודה העצמית בתוכו.

  אולי קטנוני מצדי, אבל אני מאמינה שזה מאזן מעט את הפער שאתה מנסה לעצב ולקבע.
  אין ספק שיש הבדלים רבים בין העיירות לבין הקיבוצים בנגב, ובתור משהי שהגיעה לנגב עם הנח"ל אני מאמינה שיש משמעות גדולה בכוחות שבאים מן החוץ, בתנאי שהם באים להיות חלק מהותי מהתמהיל של העיר תוך כדי שמירה על הייחוד שלהם כקבוצות אנשים אידיאולוגיות (שיתופיות לפעמים).

  פורסם ע"י נח"לאית בדימוס | 30 במרץ 2012, 8:20 pm
 62. מתנגדי/שונאי עמותת איילים:

  הדבר העיקרי שאתם מתעלמים ממנו והוא המנוע בתפיסה הכוללת של המפעל שנקרא "איילים" שאליו חוברים גם עמותת "אור" וארגונים נוספים. הדבר הזה נקרא- יצירת חזון. החזון הזה יכול להיות שגוי, אבל אי אפשר להתעלם מהכוונה הבסיסית שלו. בניגוד אליכם, ש"החזון" שאתם מייצגים הוא יצירת מרחב מחייה אישי לכם ולבני ביתכם, החזון אותו מציעה איילים חורג מגבולות ה"אני הפרטי" ומתעלה למעגלים כלליים יותר שנוגעים לעוד אנשים. אי אפשר להתעלם מההצלחה של חזון לרתום אנשים לעשייה שטומנת בחובה סיכונים. הצעתי- תייצרו מסגרות שיח "ביניכם" ותפתחו את החזון שלכם. אני בטוח שתוך כדי השיח הזה תגלו "שהיחד" הזה הוא כח חד וחלק. גם בעשייה וגם בכוונתו שהיא טהורה יותר (לדעתי) מכוונה אנוכית אישית שמנציחה את האינדיבידואליזם בחברה שלנו.
  הוואקום השלטוני שהותירו ממשלות נעדרות חזון ודרך בשנים האחרונות יצרו קרקע פוריה לארגונים שלוקחים את העניינים לידיים. זוהי חובה אזרחית! אל תבואו בטענות כלפי מי שהרים כפפה שהייתה מונחת שנים בזמן שכולם היו שקועים בהקמת מדינת תל אביב וקחו את העניינים לידיים.
  כמו כן, ניתן לראות שהשפה בה רובכם משתמשים מזכירה את השפה שהפלשתינים משתמשים כדי לתאר את ההתיישבות היהודית מימי עלייה שניה ואילך בכל חבלי א"י. אם כך,כולנו. גם אתם, מתנחלים קולוניאליסטים כי גם אתה שגר בדימונה כל החיים חי על אדמות של שבט טראבין ותושבי מצפה בשטחי שבט האל עזזמה. האם אתם מראים אמפטיה כלפי הבדואים שרואים בכם פחות או יותר מה שאתם רואים באנשי איילים? האם אתם מתכוונים לפנות את הדרך? מתי תבינו שאנחנו באותה סירה?
  הנגב הוא מדבר. היכן שלא נעשים מאמצים כבירים לקיים התיישבות במדבר, התיישבות זו שוקעת ודועכת. העדויות רבות. האנרגיה שדרושה לקיים את ההתיישבות בנגב לא תבוא משום גורם חומרי (הם חשובים אך אינם המוקד) אלא ממיצוי תעצומות הנפש שלנו כחברה ומהיכולת ליצור חזון ולרתום אליו אנשים.
  גבשו חזון ומטרות, תציבו יעדים, ויהיה בסדר (אולי תוכלו אפילו ללמד אותנו משהו)

  פורסם ע"י השומר | 7 באפריל 2012, 1:55 am
 63. אני גם אשמח להגיד כמה מילים.

  אביב אני מהדרום והחלטתי אחרי סיבובים בארץ ובעולם לחזור לעמותה ולדרום.
  זכותך לא להיות שלמה עם החלטות ושיכולי העמותה,
  אך להביע זאת בלשון הרע כמו שהצגת זאת, לדעתי זו דרך שאינה אוביקטיבית, שבאה לפגוע ולהעליב..
  אמרת דברים מתוך תסכול, שכן אני מאמינה שכל אחד בעמותה חווה זאת.
  אבל גם על בן גוריון אמרו שהוא משוגע.. להקיים מדינה… יהודית…
  מעניין אותי הסיבה שאת מרגישה מקופחת?
  לדעתי האישית, נתיבות ממוקמת באחד מהאזורים היותר יפים בארץ, אין בעיות חניה,
  לא חסר כיום מרכזי קניות, באר שבע זאת העיר שלי מילדות ורוביק עושה עבודה מופלאה.
  דימונה וירוחם בצמיחה.. זה לוקח זמן, סבלנות… גם אנגליה לא נבנתה ב60 שנה.. כולה 60…
  כל הגזענות שיוצאת מהמאמר שלך על אשכנזים אפילו קצת מעליבה.. וממש לא קשורה לעמותה..
  זה כמו הביטוי "איך אני שונא גזענים".. ככה זה נשמע!!!

  ואותו עשיר מארה"ב שהחליט להשקיע את כספו באנו, זה אינו מובן מעליו. ותודה לו על כך.
  מה את היית עושה עם כל כך הרבה כסף?

  אנחנו בוחרים בשורה תחתונה איך לראות את החיים שלנו, זאת הבחירה שלנו, ואפשר בכל טוב למצוא רע..

  אבל בואי תנסי להפך.. זה לא פשוט.. זה כמו דיאטה!!!

  אדוה שלהבת

  פורסם ע"י אדוה שלהבת | 12 באפריל 2012, 9:11 pm
  • ועוד משהו קטן, אני שמחה לראות איך יש פה כל כך הרבה תגובות שרק מראות עד כמה אנשים אוהבים ותומכים בעמותה וזה אומר דרשני..

   פורסם ע"י אדוה שלהבת | 12 באפריל 2012, 9:14 pm
 64. לכל מי שלא מבין, אלו שמתנגדים לתכנית איילים הם מספר אנשים שחוששים שבגלל התכנית הם לא יקבלו דיור חינם מהמדינה. זה כל הסיפור. סה"כ מספר בכיינים שסובלים מבעיות קיפוח ואיכפת להם בעיקר מעצמם.

  חשוב לא לקחת אותם ברצינות.

  פורסם ע"י חן | 10 במרץ 2013, 2:36 am

מעקב קישורים/Pingbacks

 1. פינגבק: מזל שבאנו להציל אותם | העוקץ - 27 במרץ 2012

 2. פינגבק: חזקים על לוד | העוקץ - 25 ביולי 2012

 3. פינגבק: מפרש לבן באופק – ציניות שאינה יודעת גבולות | מאבק הדיור הציבורי - 29 בנובמבר 2012

 4. פינגבק: מפרש לבן באופק – ציניות שאינה יודעת גבולות • מחאת הדיור - 29 בנובמבר 2012

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קיבלת צו פינוי ? מחוסר דיור?

אל תהיה לבד, צור איתנו קשר והצטרף למאבק למענך ולמען אחרים! Hamaabara@gmail.com

הכניסו כתובת דוא"ל , כדי לעקוב אחרי רשומות חדשות

%d בלוגרים אהבו את זה: