רשומות אישיות

המשטרה היא אותה משטרה, זה רק המאבק שמשתנה / מיכאל סולסברי כורך


עובדיה בן אברהם הוא פעיל ותיק במחאת האוהלים הירושלמית ובמעברה. עובדיה, ביחד עם שאר חברי המעברה, הוביל מאבק כנגד עמידר שרצו לפנות אותו ואת אישתו מרים מדירתם בנווה יעקב. הוא פתח אוהל מול משרדי עמידר, התחיל שביתת רעב, ויום יום עמדנו וצעקנו אל עובדי עמידר שלגרש אדם בן 64 ואשה בת 50 מביתם אל הרחוב זה פשע. מנהלי עמידר בסוף נכנעו, ועובדיה ומרים "הורשו" להישאר בבית.

מאבקים כמו אלה, בנוסף לשחרור בנינים והפגנות שאירגנו, הפכו רבים מאיתנו למטרה בידי המשטרה. שלא כמו מחאת הסטודנטים סרבנו לעבוד בתאום עם ראש העיר (שאותו ראינו כחלק מהמערכת שאחראית למצבנו), והיינו מוכנים כמו תנועות היסטוריות אחרות, להיעצר כדי לקבל את הזכויות המגיעות לנו. הדבר הפך את חלקנו, אלה שהמשטרה הגדירה כ"מנהיגים", למטרות. לדוגמא, ויקי וענונו, אם חד הורית, הועלתה לניידת בהפגנה ע"י שוטר שאמר לה שכבר הרבה זמן היא לא נעצרה. רק

במשטרה נודע לה כי היא מואשמת ב"התפרעות", בדברים שהיא כלל לא עשתה. היא הושארה להעביר את הלילה במעצר לא בגלל מסוכנות לציבור או כדי להשלים חקירה, אלה כענישה. רובנו חווינו את אותה התנהגות. מעצרי שווא, פיברוק ראיות, מתן עדויות שקר ע"י קציני משטרה במשפטים. לכמה מאיתנו שזומנו לחקירות הזכירו השוטרים דברים שאמרנו בטלפונים האישיים שלנו, ואחר כך ניסו לגייס אותנו כמשתפי"ם. אך התנהגות זוועתית זו קפצה מדרגה בליל ה-13 במרץ, עת חיכה עובדיה לחבר שיבוא לאסוף אותו מאזור משכנות שאננים.

באותו לילה הוא הגיע ברגל מאזור העיר והרגיש שעוקבים אחריו. באזור טחנת הרוח שני גברים בלבוש אזרחי החלו להכות אותו בגב ובראש תוך שהם צועקים "איפה הפוסטרים?" "באת לארגן הפגנה?". הם זרקו את עובדיה לרצפה ולקחו ממנו את השקית שהחזיק תוך שהם מזדהים כבלשי משטרה. מאחוריהם עמדו שני קצינים ש"האשימו" את עובדיה כמי ששייך "לגרעין הקשה" של הפעילים למען זכויות דיור. בתוך השקית שעובדיה סחב היה שואב אבק אותו התכוון לתת לחבר. על סמך זה החליט הקצין לקחת את עובדיה לחקירה ב"אשמת" גניבה. שוטר אחר, עליו התלונן עובדיה במח"ש לפני שנים, הסיע אותו אל מגרש הרוסים. במהלך הנסיעה השוטר לא הפסיק לקלל את עובדיה, ונכנס אתו לחקירה תוך כדי שהוא צועק עליו. כאשר החקירה נגמרה החוקר אמר שאין נגד עובדיה ראיות והוא כנראה ישוחרר. עובדיה ענה שלפני שישוחרר ברצונו לקבל את שמות השוטרים שתקפו אותו ושהשתתפו במעצרו. החוקר ענה "אם אתה רוצה מלחמה, תקבל מלחמה", יצא החוצה וכשחזר הודיע לעובדיה שהוא עצור ללילה. לאורך כל החקירה עובדיה התלונן שהוכה ושהוא לא מרגיש טוב. הוא הזיע והרגיש שאין לו חמצן. כאשר הוא הגיע לבית המעצר הוא נבדק ע"י רופא שגילה שלעובדיה יש רמת סוכר מסוכנת וגבוהה מאוד. הרופא התקשר מיד לקצין המעצר וביקש לשחרר את עובדיה לבית חולים. הקצין סירב.

ביום המחרת עובדיה שוחרר ללא משפט וללא ערבות. כשפנתה עורכת דין מטעם "המעברה" וביקשה את שמות החוקרים והבלשים שהשתתפו במעצר היא נענתה בתשובה מתחמקת לפיה התיק נסגר. קשר השתיקה הכחול, שבו שוטרים רואים את עצמם כערבים אחד לשני לפני החוק, נחשף במלוא עוצמתו במעצר של עובדיה. אם החוק היה בראש מעייניהם של השוטרים, עובדיה לא היה מגיע למעצר. הוא לא היה חוטף מכות מהשטורים, ואם כן, אחד מהשוטרים היה מדווח על כך ועובדיה היה מובל לבית חולים ולא לחקירה.

אני מכיר אישית התנהלות זו של המשטרה מהפעילות במזרח העיר. פעם אחת נעצרתי כשאכלתי ארוחת שבת עם משפחתי בגלל שנכחתי בהפגנה בשייח' ג'ראח כמה שעות לפני כן. פעם אחרת זומנתי לחקירה בחשד ל"הסתה" בגלל שקראתי במגפון בהפגנה אחרת לאנשים לשבת על הכביש בשייח' ג'ראח.

התנהלות המשטרה כנגד אירגונים לוחמניים שמוכנים להאבק על זכויות אינה חדשה והדוגמא ההיסטורית הטובה ביותר לכך היא האלימות הברוטלית שהופעלה כנגד הפנתרים השחורים בשנות ה70. ואכן, המשטרה היא אותה משטרה, זה רק המאבק שמשתנה. מבחינתנו אפשר פשוט לסגור את מח"ש, שגם ככה סוגרת תיקים על ימין ועל שמאל כנגד שוטרים שסרחו, במקום להמשיך לקיים כעלה תאנה מוסד שאינו עושה דבר.

ביום שני ה-9.4 בשעה 7 בערב נתאסף להפגנת זעם מול מגרש הרוסים בירושלים כדי למחות על זילות החוק והרדיפה הפוליטית בידי המשטרה. בין הדוברים יהיו נציגים משייח' ג'ראח ומסילוואן שידברו על האלימות שמפעילה המשטרה כנגד פעילים במזרח העיר, על מעצרי קטינים בניגוש לחוק, ושימוש במעצרים כנגד מי שמוכתם כ"מנהיג". החיבור בין יהודים וערבים, בין דיכוי לדיכוי, יהפוך למכשיר למאבק עממי כוללני בירושלים שיוביל בסופו של דבר לחרות של כל מי שנאבק למען זכויות שוות.

לדף הארוע הפייסבוק:
http://www.facebook.com/events/307696999298005/

דיון

אין תגובות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

קיבלת צו פינוי ? מחוסר דיור?

אל תהיה לבד, צור איתנו קשר והצטרף למאבק למענך ולמען אחרים! Hamaabara@gmail.com

הכניסו כתובת דוא"ל , כדי לעקוב אחרי רשומות חדשות

%d בלוגרים אהבו את זה: